A lengyel kormány ragaszkodik ahhoz, hogy továbbra is Varsó legyen az Európai Unió határőrizeti szervének, a Frontexnek a székhelye, miközben az intézmény költözést fontolgat az előző lengyel kormányok hanyagsága miatt.
A Frontex székhelyét 2005-ben, röviddel Lengyelország EU-csatlakozása után nyitották meg Varsóban. Az akkor kormányzó Jog és Igazságosság párt egyéves ideiglenes szerződést kötött az intézménnyel, melynek lengyelországi működését ezt követően egy végleges megállapodásnak kellett volna szabályoznia.
A 2007-es választások nyomán hatalomra került Polgári Platform azonban nyolcévi kormányzása alatt elmulasztott újabb szerződést kötni a Frontexxel, így éveken át nem rendezték az intézmény székházának használati feltételeit. Az uniós szerv - a más tagországokban bevett gyakorlattól eltérően - teljes mértékben maga fizeti irodáinak bérleti díját. Emellett külföldi munkatársainak a szolgálati ügyekben kijáró mentelmi jogát, valamint gyerekeik valamely nyugati nyelven történő iskoláztatásának ügyét sem rendezték.
A Rzeczpospolita értesülései szerint a Frontexnek, amelyre az európai migrációs válság miatt jelentős átalakítás és bővítés vár, Lengyelország helyett szívesen adna helyet Olaszország, Görögország, valamint más dél-európai országok is. "Egy ilyen +merényletnek+ annál nagyobb az esélye, hogy a brüsszeli légkör nem kedvez az új lengyel kormánynak" - írta a lengyel lap.
Konrad Szymanski, a kormány európai ügyekért felelős minisztere elmondta a Rzeczpospolitának, mindenképpen szeretnék elérni, hogy az uniós határőrizeti szerv székhelye továbbra is Varsóban maradjon. "Nem látok semmilyen okot arra, hogy a Frontexet más országba költöztessék" - jelentette ki Szymanski, azzal érvelve, hogy az ügynökség lengyelországi elhelyezése hozzájárul "az uniós intézmények egyenletes földrajzi elosztásához", és ezt az egyensúlyt fenn kellene tartani.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések