Változik a korábban megszokott karácsonyi bevásárlás rendje is, az új nyitva tartási szabályok szerint december 24-én, csütörtökön legkésőbb 12-kor kötelesek bezárni a boltok, áruházak - hívta fel a figyelmet az Országos Kereskedelmi Szövetség. 
December 24-én az élelmiszerboltok általában még nyitva lesznek, de sok egyéb, például iparcikküzlet erre a rövid időre már nem nyit ki. A bevásárlóközpontok élelmiszerboltjai a szokásos kora reggeli órákban nyitnak, az iparcikkeket árusító üzletei általában 9-kor. A különböző szolgáltatókat, például a fodrászt, kozmetikust nem érinti a boltok nyitva tartási tilalma, így december 24-én szabadon dönthetnek arról, meddig fogadják a vendégeiket. A vendéglátásra, szórakozóhelyekre sem vonatkozik a zárva tartási tilalom.

December 24-én 12 óra után, illetve 25-én és 26-án, az ünnepek alatt zárva lesznek az üzletek, és az általános szabályozás szerint december 27-én, vasárnap sem nyithatnak ki. Ahogy eddig, úgy a kötelező zárva tartás alól ezután is kivételt jelentenek a benzinkutak, ügyeleti rendben a gyógyszertárak, a piacok, a helyi termelői piacok, a vásárok, a vasúti és autóbusz pályaudvarok, repülőterek üzletei, illetve a 200 négyzetméternél kisebb boltok, ha a tulajdonos, vagy segítő családtag áll a pult mögött. Hajnali fél öt és 12 óra között nyitva tarthatnak még a kizárólag pékárut, továbbá kizárólag tejterméket árusító üzletek, valamint az újságárusok és a virágot árusító üzletek zöme.

Az általános szabályozás szerint az ünnepek után legkorábban december 28-án, hétfőn, hajnali fél ötkor lehet kinyitni.

Ezen a napon várhatóan elindul a nem megfelelő ajándékok cseréjének rohama. Jogszabály ezt a cserét nem írja elő a kereskedőknek, de kialakult az a gyakorlat, hogy az ünnepek után néhány napig kicserélik az ajándékokat, illetve megengedik az áru értékének levásárlását. A csere feltétele a nyugta megléte és az ajándék sértetlensége.

Az online áruházban vásárolt termékeket a vásárlást követő 14 napon belül akkor is kötelező kicserélni, ha a vásárló egyszerűen csak meggondolta magát. Ebben az esetben 14 naptári napról van szó, így a munkaszüneti napok is beleszámítanak. A 14 napos elállási jog egyébként az Európai Unió bármely webáruházára egységesen kötelező.

Ha hasznosak voltak ezek az infók, nyomj egy lájkot!