Idén eddigi legmagasabb értékét érte el novemberben a beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke; a felmérésben részt vevők a korábbiaknál kedvezőbben ítélték meg a feldolgozóipar rövidtávú növekedési esélyeit.
A novemberi index 56,2 pont volt, 0,8 százalékponttal magasabb az októberi értéknél (55,4) - közölte kedden a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A korábbi novemberekkel összevetve az idei érték magasabb a hosszú távú novemberi átlagnál (52,0), és az elmúlt három év átlagánál(53,3) is. Az index már 28. hónapja a bővülést jelző 50 pont felett mozog.
A beszerzésimenedzser-index összetett mutatószám, 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, a magasabb érték a fellendülés gyorsulására, 50 pont alatti értéke a recesszió felé mutató elmozdulásra, a süllyedő index a lassulás elmélyülésére utal.
A termelési mennyiség indexe nőtt októberi értékéhez képest, és kéthavi szűkülés után harmadik hónapja jelzi a termelt mennyiség növekedését. A mostani érték magasnak számít, az elmúlt 20 évben csak kétszer volt magasabb az index értéke novemberben - írták.
A foglalkoztatottság indexe azonban 50,0 pont alá került a múlt hónapban, tavaly januártól eddig csak a 2014. májusi és az idei áprilisi és szeptemberi érték jelzett enyhe csökkenést. Az e havi érték alacsonyabb lett októberhez képest, de így is a kilencedik legmagasabb novemberi adat az elmúlt húsz évben.
Az új rendelések indexe némileg emelkedett, és a mostani így a legmagasabb novemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya magasabb lett, és messze felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.
A novemberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett októberhez képest, és ennek üteme némileg erősödött. A korábbi novemberi értékeket nézve az idei a hatodik legalacsonyabb érték. Az index értéke szinte folyamatosan 50,0 pont alatt volt az elmúlt hat évben, amire korábban nem volt példa. Utoljára 2013 márciusában és 2015 áprilisában volt 50,0 pont felett az index értéke.
A vásárolt készletek egy hónap szűkülés után ismét bővülnek. Az idei novemberi érték az elmúlt húsz év értékei alapján átlag alatti, és a kilencedik legkisebb novemberi. Idén eddig a hetedik hónapjelez növekedést.
A beszerzési mennyiség indexe csökkent októberi értékéhez képest, de ezzel együtt is a mennyiség emelkedését is jelzi. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és az ötödik legmagasabb novemberi adat. A beszerzett mennyiség két hónapig csökkent, július-augusztusban, mielőtt újból bővülésbe csapott át.
A beszerzési árak indexe alacsonyabb lett, és további árcsökkenést jelez válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak négy hónap növekedés után negyedik hónapja lesznek alacsonyabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legkisebb novemberi.
A késztermékkészletek szintje novemberben alacsonyabb lett. A korábbi novemberi értékeket nézve az idei átlag alattinak mondható, és a negyedik legkisebb 1995 óta. Idén eddig öt alkalommal jelzett bővülést az index.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent októberhez képest, de kéthavi szűkülés után harmadszor jelzi az import mennyiségének növekedését. Az exportindex hasonló folyamatokat jelez. Az index értéke ez esetben is csökkent ugyan az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradt. Az elmúlt egy évben 2014 decembere és 2015 július-augusztus kivételével növekedést hozott, a legújabb trend már három hónapja tart.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések