A Hajdú-Bihar megyei társas vállalkozások 2713,2 milliárd forint értékesítési árbevételt értek el 2014-ben, ami 10 százalékos növekedés az előző évhez képest - közölte Marczinkó Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára kedden Debrecenben.
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a NAV Észak-Alföldi Regionális Igazgatósága és a Hajdú-bihari Napló által szervezett, a megye 100 legjelentősebb vállalkozását díjazó rendezvényén a helyettes államtitkár hangsúlyozta: a magyar gazdaság kimagasló eredménye a jól teljesítő kkv-szektornak is köszönhető, ezért a kormány a jövőben is kiemelt céljának tekinti a vállalkozások megerősítését. 

A kormány vállalkozásfejlesztési célkitűzéseit bemutatva hozzátette: továbbra is segítik a kkv-k fejlesztési forrásokhoz való hozzáférését, hogy 15-20 százalékkal emelkedjen a szektor hozzájárulása a GDP-hez.

Az európai uniós források felhasználása révén a kisvállalkozások középvállalkozássá történő növekedését szeretnénk elérni, hiszen ez biztosítaná egy erős, hitelképes szektorként működő középvállalkozói réteg létrejöttét - fűzte hozzá.

Marczinkó Zoltán továbbra is elsődleges célnak nevezte a versenyképesség javítását a foglalkoztatás bővítése mellett.

Elmondta: egymillió munkahelyet ígértek, s ebből több mint ötszázezer már megvalósult, míg 2010-ben 3,7 millióan, ma már 4,2 millióan dolgoznak az országban.

Az iparfejlesztés terén a kormány stratégiai céljának nevezte Magyarország újraiparosítását. A kormány az idén 3 milliárd forintot, jövőre 15 milliárd forintot különített, illetve különít el erre a célra - mutatott rá a helyettes államtitkár.

Megemlítette azt is, hogy a kormányzat négymilliárd forinttal segíti a fiatalok vállalkozóvá válását.

Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP), a hajdú-bihari közgyűlés elnöke azt emelte ki, hogy az elmúlt években jelentősen nőtt az együttműködés az önkormányzatok és a gazdaság szereplői között, ami nagyban hozzájárult a foglalkoztatás bővüléséhez a megyében, s ahhoz, hogy a közmunkában foglalkoztatottak mielőbb munkához jussanak az elsődleges gazdaságban.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere elmondta: 2014-ben nagyon jó évet zárt a térség gazdasága, ami jó alapot jelent a 2020-ig lehívható uniós források célszerű felhasználására.

Hozzátette: Debrecen külön szervezetet - EDC Nonprofit Kft. - hozott létre a vállalkozások szakmai háttértámogatására és a külföldi befektetői szándékok koordinálására.

Czinege Attila, a NAV észak-alföldi regionális adófőigazgatója elmondta: a kiemelt adónemek 256 milliárd forintos nettó megyei bevételéhez a 100 legnagyobb árbevételt elérő társas vállalkozás 82,2 milliárd forinttal (32,1 százalék) járult hozzá 2014-ben, ami 25,3 százalékos növekedés az előző évhez képest.

A kiemelt gazdasági körbe tartozó társaságok 60,4 milliárd áfát fizettek be a költségvetésbe amellett, hogy részükre 28,9 milliárd forint áfát utaltak ki - fűzte hozzá.

Fodor István, a Hajdú-bihari Naplót kiadó Russmedia Kft. ügyvezetője bejelentette: a debreceni TOP 100 klub rendezvényein a jövőben a Debreceni Egyetem üzleti innovációs klubjába tömörült hallgatóinak a képviselői is részt vesznek.

A rendezvényen az idei TOP 100 Gazdasági díjat Fülöp Zsolt, a Delog Kft. ügyvezetője vehette át.

Forrás: MTI