A Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévének alkalmából négy pályázati kiírást jelentetett meg a Gulág Emlékbizottság kedden, egyebek mellett kiállítások rendezésére és emléktáblák elhelyezésére - tájékoztatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményben az MTI-t.
A "KOR-dokumentumok" témakörhöz kapcsolódóan kiállításokat, vándorkiállításokat támogatnak, valamint tanulmánykötetek, illetve regionális és helytörténeti kutatások anyagának megjelenését. A keretösszeg itt 105 millió forint.
A mi történetünk című témakörhöz kapcsolódó pályázatok a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások személyes történetének felkutatásában és ezek megjelentetésében nyújtanak segítséget többek között kisfilmek, dokumentumfilmek, egyéni visszaemlékezések kiadványai, oktatási anyagok elkészítésével. A nyertes kisfilmek, irodalmi alkotások egy része lehetőséget kap megjelenésre az országos médiában. A pályázatra magánszemélyek jelentkezhetnek, a támogatásra felhasználható keretösszeg 30 millió forint.
Ugyancsak segítik emléktáblák kihelyezését: a pályázatok célja egységes emléktáblák elhelyezése minden olyan érintett településen, ahonnan áldozatokat hurcoltak el politikai fogolyként vagy kényszermunkára. A tenderekre a helyi és nemzetiségi önkormányzatok, valamint a magyarországi és határon túli civil szervezetek pályázhatnak. A pályázatok támogatására felhasználható keretösszeg 55 millió forint.
A pályázatok elbírálása szakaszosan történik. A beadási határidőkről és a pályázati kiírás részletei felől, az emlékév hivatalos oldalán, a www.beszedesmult.hu és a www.emet.gov.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők - közölte a tárca.
A kormány a 2015-ös évet a 70 évvel ezelőtt a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévévé nyilvánította. Ez év nyarán született döntés arról, hogy 2017. február 25-éig meghosszabbítják az emlékévet.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések