A Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa (NFFT) állásfoglalása szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) megkötése elfogadhatatlan addig, amíg a nemzetközi tárgyalások nem biztosítják a szállítás okozta környezetszennyezés hatékony szabályozását, illetve a TTIP és az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak összhangját.
Az Országgyűlés elnöke, Kövér László vezette testület csütörtöki ülésén 16 igen, 1 nem szavazattal és 1 tartózkodás mellett fogadta el a dokumentumot.
Az NFFT állásfoglalása szerint olyan intézményi megoldásokat kell kidolgozni, amelyek garantálják az egyes tagállamok rálátását az EU-USA közös döntés-előkészítő lépéseire.
Az ülést megnyitó beszédében Kövér László a fenntartható fejlődés és az ehhez szükséges tudatformálás fontosságát hangsúlyozta. A házelnök úgy vélte: nem a politikusokat kell meggyőzni a fenntartható fejlődésről, hanem az embereket. A politikusok is pontosan tudják, hogy ebben a formában nem tartható fenn a világ. Azt nem tudják mi következik ebből, miként lehet a jelenlegi fenntarthatatlan rendszerből egy fenntarthatóba jutni - tette hozzá.
Demokratikus, de még nem demokratikus szisztémában sem lehet azt mondani az embereknek, hogy most rosszabb lesz azért, hogy 50 év múlva ne haljunk meg - mondta. A jövő nem érdekel senkit, csak a jelen. Tudatformálásra lenne szükség - fűzte hozzá az Országgyűlés elnöke.
Az NFFT ülésen elfogadott dokumentum szerint az USA és az EU közti kereskedelmi tárgyalások egyik legvitatottabb kérdése a beruházó és a fogadó állam vitarendezési szabályozása (ISDS), mert fejlett, stabil jogrendszerű szerződő felek között nem indokolt lehetőséget teremteni arra, hogy a beruházásokkal kapcsolatos jogvitákat választott bíróságra utalják.
A tanács hangsúlyozta: az NFFT a közjóra nézve károsnak tartja a TTIP megkötését, amíg nem zárják ki a tárgyalásokon az ISDS alkalmazását. A tanács szerint folyamatosan biztosítani kell a tárgyalások széles körű nyilvánosságát, a társadalom tájékozódási, részvételi lehetőségeit.
Az NFFT állásfoglalásában kitért arra is, hogy a TTIP végleges szövegét az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell majd hagynia. Úgy vélik a magyar kormánynak a tárgyalások lezárásakor, a magyar Országgyűlésnek pedig a megállapodás ratifikációja során vétójoggal kell rendelkeznie, ami csak úgy valósítható meg, ha a TTIP az Európai Unió jogrendje szerinti vegyes megállapodásnak minősül - olvasható az NFFT állásfoglalásában.
Az NFFT ülésén elfogadta a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Keretstratégia első Előrehaladási jelentését is, amely így az Országgyűlés elé kerül.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések