Több száz éves főúri játékok láthatók az Iparművészeti Múzeum nagytétényi kastélyának új, a karácsonyi programsorozathoz kapcsolódó kiállításán, melyről Horváth Hilda kurátor beszélt az M1 aktuális csatornán szerdán.
A Főúri játékok - az ostáblától a kártyákig című tárlat páratlan minőségű, főként a 18. századból származó játékokat sorakoztat fel a múzeum gyűjteményéből. Tábla- és kártyajátékok, kockavetők, játékdobozok és a ma már szokatlannak tűnő díszítéssel kialakított kellékek között a legkorábbi szétnyitható játéktábla a 16. század végéről származik. Az elefántcsont- és ébenfaberakással készült tárgyat a kései reneszánsz ornamentikája díszíti.

Horváth Hilda elmondta, ezeket a régi játékokat gyakran egyáltalán nem használták: a főúri kincstárak részei voltak, hiszen gyakran különleges anyagokból, különböző technikákkal, például arany-, ezüst vagy zománcdíszítéssel készültek. Gyakran ábrázoltak állatfigurákat, arcképeket, hadi eseményeket is. 

Sőt, bizonyos esetekben egyáltalán nem a gyermekek szórakoztatását szolgálták: gyakoriak a felnőtteknek szánt, pikáns díszítésű táblák és játékkellékek is. 

A kiállítás január 24-ig látható a nagytétényi kastélyban.

Forrás: MTI