Huszonöt éves a Református Börtönmisszió. Az évforduló alkalmából a Magyarországi Református Egyház zsinatának csütörtöki ülésén Bogárdi Szabó István, a zsinat lelkészi elnöke köszöntötte a tanácskozásra meghívott börtönlelkészeket.
Bogárdi Szabó István a börtönlelkészek munkáját megköszönve hangsúlyozta: az elítéltek vigasztalása, új életre segítése egészen rendkívüli és különös feladat.
L. Molnár István, a börtönmisszió vezetője az MTI-nek elmondta: 12 börtönben 11 református lelkész szolgál, és a Magyarországon fogva tartott 18 ezer ember közül körülbelül háromezren vesznek részt a börtönmisszió foglalkozásain.
Az, hogy egy fogvatartott mennyire megszólítható, attól is függ, "hogy áll az ügye" - mondta a református lelkész.
A teljes életfogytiglanra ítélteket a legnehezebb "kinyitni" - tette hozzá -, mert "ők már egy más világot építenek maguknak". A külvilággal alig kommunikálnak, lelkészt vagy pszichológust fogadhatnak ugyan, de csoportos foglalkozásokon ritkán vehetnek részt.
Kitért arra: az előzetes letartóztatásban lévők különös figyelmet igényelnek, hiszen "ők tegnapelőtt még kint voltak az utcán". A börtönbe kerülést követő első három hét nagyon veszélyes időszak, sokan kísérelnek meg ilyenkor öngyilkosságot. Ezért "ha ők kérnek valamit, akkor azonnal sietni kell".
Amikor megvan az ítélet, "megnyugszanak a fogvatartottak". A velük való foglalkozás ugyanúgy történik, mint a gyülekezeti munka során: vannak csoportos foglalkozások, bibliaórák, istentiszteletek. Az azonban lényeges különbség, hogy a börtön "zárt rendszer", ahol például bármikor félbeszakíthatják az istentiszteletet - ismertette a lelkész.
L. Molnár István szólt arról is, hogy a fogvatartottaknak körülbelül öt-tíz százaléka tér meg, igazán azonban csak a szabadulás után derül ki, hogy valaki "menyire tud megállni, mennyire tud megmaradni a gyülekezetében". Hozzátette: a református egyház - és általában a nagy egyházak - közösségei "mértéktartóbbak a szabadult fogvatartottakkal". Ennek ellenére van egykori rab, aki presbiter lett egy nagy gyülekezetben, és az ő bizonyságtevése lelki szabadulásáról nagyon fontos.
A börtönlelkészek képzéséről a misszió vezetője elmondta: a Gyökössy Intézet képzésén készítik fel őket a speciális feladatra, de legalább ilyen fontos, hogy rendszeresen találkoznak és megosztják egymással problémáikat.
"Ráadásul nemcsak közös problémáink vannak, de közös problémaalanyaink is", hiszen egy-egy fogvatartott sokszor több börtönben is megfordul büntetése ideje alatt - tette hozzá L. Molnár István.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések