A jelzáloghitelt felvevőknek vagy ingatlant lízingelőknek háromnapos gondolkodási idő járhat a szerződés aláírása előtt az Országgyűlés gazdasági bizottságának módosító javaslata szerint.
A bizottság azzal indokolta a haladékot, hogy így "kellően átgondolhatja" a hitel felvevője, illetve a lízingbe vevő a szerződés tartalmát.
A bizottság azzal indokolta a haladékot, hogy így "kellően átgondolhatja" a hitel felvevője, illetve a lízingbe vevő a szerződés tartalmát.
A bizottság többsége nem támogatta azt a szocialista képviselők által benyújtott országgyűlési határozati javaslatot, hogy a kormány kárpótolja a Honvéd Egészségpénztár tagjait, a Buda-Cash brókerház tulajdonosai által birtokolt BRB Bankban beragadt 1,8 milliárd forintért. Bánki Erik (Fidesz) bizottsági elnök azonban megígérte, hogy egyeztet a kormány tagjaival a megoldásról.
A vagyontörvényt-, az energetikai törvényeket-, a közúti közlekedéssel kapcsolatos törvényeket-, a nemzeti akkreditálásról szóló törvényt módosító, a pénzügyi közvetítőrendszer egyes szereplőit érintő törvényeket, továbbá a szerencsejáték és a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási törvényt módosító törvényjavaslatok részletes vitája formális volt.
Azokhoz csak ellenzéki képviselők fűztek módosító javaslatokat, amelyet a tárcák képviselői nem támogattak, a bizottság pedig - kormánypárti többséggel - leszavazott.
A bizottság négy törvényjavaslathoz terjesztett be módosításokat, ezeket viszont - szintén kormánypárti többséggel - megszavazták, így mind a hét törvényjavaslat részletes vitája lezárult.
A bizottsági módosítások közül kiemelhető még az energetikai törvényeket módosító törvényjavaslatokhoz beadott bizottsági indítvány, amely a nagy cégek épületeinek az energetikai auditját módosította. A nagyvállalatok - amennyiben bérlik például a központjukat - annak az energetikai auditját a tulajdonossal közösen kötelesek elvégeztetni, amiért egyetemlegesen felelnek. Vagyis az audit elmaradásáért kiróható egymillió forintig terjedő bírság akár a tulajdonoson, akár a bérlőn behajtható. Ráadásul a bírság többször is ismételhető. A bírság összegénél figyelembe kell venni a nagyvállalat nettó árbevételét, vagy pedig a mérlegfőösszegét.
A pénzügyi közvetítőrendszer egyes elemeit módosító törvényjavaslathoz pedig olyan módosítást fűzött a bizottság, amely az önkéntes pénztárak befektetéseit módosítja. Ezek a pénztárak nem szerezhetnek egy évnél hosszabb időre, 10 százaléknál több tulajdoni hányadot egy vállalkozásban sem. Egy éven belüli befektetésnél viszont megszűnik a 10 százalékos korlát, viszont a pénztárnak a tulajdonszerzésről 15 napon belül tájékoztatnia kell a felügyeletet.
A bizottság - szintén kormánypárti többséggel - elutasította Szabó Tímea (független) képviselő országgyűlési határozati javaslatát, amelyben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálatát kezdeményezte három ügyben. Ezek: a Milánói Világkiállítás költségei, a déli műszaki határzár telepítéséhez kapcsolódó pénzügyi elszámolás, továbbá az MTVA 47 milliárd forintos tartozásának az állam általi átvállalása.
Az előterjesztő azzal indokolta a határozati javaslatot, hogy az ÁSZ nem vizsgálódik politikai pártok felkérésére, az Országgyűlésére viszont köteles ezt megtenni. Ehhez kapcsolódva Volner János (Jobbik) azt javasolta, hogy a gazdasági bizottság is kapjon jogkört arra, hogy az ÁSZ-tól vizsgálatot kérhessen.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések