Az amerikai Pan Am légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépét 1988. december 21-én időzített pokolgéppel felrobbantották. A merényletben 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas. A repülőgép roncsai 11 ezer méteres magasságból a skóciai Lockerbie-re zuhantak; az áldozatok közül tizenegy a kisváros lakója volt.
Két újabb líbiai gyanúsítottat azonosított a skóciai ügyészség a több mint negyedszázaddal ezelőtti lockerbie-i repülőgép-robbantás ügyében. Az ügyben eddig egyetlen személyt ítéltek el, a 60 évesen rákbetegségben három éve elhunyt líbiai Abdelbászet Ali Mohamed al-Megrahit, aki élete végéig tagadta bűnösségét.

A két újabb, Líbiában élő, egyelőre meg nem nevezett gyanúsított azonban a skót vádhatóság szerint Megrahival együtt volt részese az eddigi legvéresebb nagy-britanniai terrormerényletnek.

A csütörtöki bejelentés szerint a skót főügyész, Frank Mulholland a minap Washingtonban találkozott Loretta Lynch amerikai igazságügyi miniszterrel, és közösen kérték a líbiai hatóságokat annak engedélyezésére, hogy a két gyanúsítottat a skót rendőrség és az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szakértői Líbiában kihallgathassák. A skót igazságügyi hatóságok nem közölték, hogy milyen újabb bizonyítékok alapján gyanúsítják a két líbiait.

Megrahit, az eddigi egyetlen elítéltet 2001. december 31-én életfogytiglani börtönre ítélte az eljáró skót bíróság, amely - a kiadatás fejében semleges ítélkezési területhez ragaszkodó líbiai álláspont miatt - Hollandiában ült össze. Megrahit 2009-ben, elhatalmasodó rákbetegsége miatt szabadon engedték és hazautazhatott.

Megrahi bűnösségét még az áldozatok hozzátartozói közül is sokan vitatják. A családtagok kampányszervezetének vezetője, Jim Swire - akinek leánya halt meg a lockerbie-i merényletben - nyilatkozataiban rendszeresen hangoztatja azt a meggyőződését, hogy Megrahinak semmi köze nem volt a repülőgép felrobbantásához.

A kampánycsoport szerint inkább Irán által támogatott radikális palesztin szervezetek állhattak merénylet mögött.

forrás: MTI