A jobb-közép embere térhet vissza a hatalomba Portugáliában. Elutasítja a megszorításokat a portugál választásokon induló Costa.
Pedro Passos Coelho kormányfő portréja

A jobb-közép embere térhet vissza a hatalomba Portugáliában. A neoliberális mintát alkalmazó közgazdász, Pedro Passos Coelho 2011-ben nyerte meg a választásokat, hat évnyi szocialista kormányzás, és az eurozónából való kiesés rémét is elhozó gazdasági válság után.

Bár pártja, a Szociáldemokrata Párt, az elmúlt húsz év legnagyobb választási győzelmét aratta, többséget nem szerzett a parlamentben: koalícióra kényszerült a nemzeti-konzervatív Néppárttal.

- Célunk egyértelmű: stabilizálni a közkiadások rendszerét, segíteni a rászorulóknak, munkahelyeket teremteni és növelni az ország gazdaságát. A kilátástalan pénzügyi helyzetet pénzügyi stabilitássá változtatjuk – mondta a kormányalakítás után Pedro Passos Coelho.

Koalíciós többségével harcba szállt az állami kiadások fenntarthatóságáért és az adósság csökkentéséért, elfogadva az IMF és az EU által biztosított 78 milliárd eurós hitelcsomag feltételeit.

A miniszterelnök ekkor durva és népszerűtlen intézkedéseket jelentett be.



- A 2012-es költségvetésben minden, havi ezer euró felett kereső köztisztviselő karácsonyi bónuszát és szabadság alatt járó fizetését megszüntetjük – mondta a kormányfő.

A tüntetések is egyre gyakoribbak lettek, miután Passus Coelho a munkavállalók által fizetendő társadalombiztosítási járulékot 11 százalékról 18 százalékra emelte, míg a munkavállalók által fizetendő részt közel 24-ről, 18 százalékra csökkentette.

- Ha azért kell elvesztenem egy választást, hogy megmentsem Portugáliát, akkor pokolba a választással, csak az ország számít – reagált a miniszterelnök az elégedetlenségekre.

A tüntetések után viszont új folyamat indult el Portugáliában. A portugálok minden lelkiismeret-furdalás nélkül kiléptek a komfortzónájukból, vagyis egyszerűen elköltöztek az országból. 2014-ben 2,3 millió portugál állampolgár élt külföldön, és így Portugália lett az Európai Unió legtöbb kivándorlóval bíró országa.

Az áldozathozatal azonban kifizetődött, három év megszorítás után Portugália felszabadult a nemzetközi gyámság alól.

- Ez a nap, 2014 május 17. bekerül a történelmünkbe, mert a portugál emberek közös erőfeszítése nélkül nem jutottunk volna el idáig. Ez nem a kormány, vagy a politikai pártok sikere, ez mindannyiunk sikere – mondta Pedro Passos Coelho.

Elutasítja a megszorításokat Costa

Lisszabon korábbi polgármestere, Antonio Costa az ellenzéki szocialista párt vezetőjeként indul az október 4-i parlamenti választásokon. Elutasítja a megszorításokat és a trojka intézkedéseit, miközben az Európai Unióban időzített bombaként emlegetik Portugáliát gazdasági szempontból. Akik így gondolják, azok szerint megszorítások nélkül Görögország sorsára jut Portugália.

A jelenleg ellenzéki baloldal adócsökkentő és a gazdaságot serkenteni vágyó ígéretei népszerűbben hatnak a már amúgy is magas munkanélküliségtől és terhektől megfáradt portugál választók számára.

- Ami eljut hozzám az ország minden részéről, amit hallok nap mint nap az utcákon, az ugyanaz, amit mindenki minden nap hall és érez. Sokan akarnak változást október 4-én, ezért komoly változás veszi majd kezdetét Portugáliában – mondta Antonio Costa.

Antonio Costa Lisszabon korábbi polgármestereként népszerűbb, mint az általa vezetett szocialista párt. A nyájas és kedélyes politikus jó kapcsolatot tart fenn a választókkal. Az 54 éves Costa komoly politikusi tapasztalatra tett szert az utóbbi 14 évben, ami sok választó előtt teszi hitelessé.

Costa rendszerint igyekszik kerülni a konfrontációt, ha teheti, harmadik utat keres. Most a megszorítások és a görögökéhez hasonló összeomlás között kell menekülő utat találnia.


Antonio Costát többször újra választották, minden alkalommal jobb eredménnyel. Az ügyvéd végzettségű politikus korábban volt belügyminiszter is, Jose Socrates kormányának második embere.

2014-ben a szavazatok 68 százalékával lett pártja választási jelöltje, és magáénak tudhatta a korábbi miniszterelnök támogatását is. Két nappal később letartóztatták, és korrupció, illetve pénzmosás gyanújával vizsgálatot indítottak ellene.

A botrány sokkolta a szocialistákat, de Costa nem veszítette el hidegvérét. Cáfolt minden gyanúsítást, és keményen nézett szembe jobboldali riválisával a politikai vitákban, így fogalmazva:

- Önök akarták a trojkát Portugálinak! Tény, hogy 2011 áprilisában kiadtak egy nyilatkozatot, amiben nagy megelégedéssel méltatják a trojkát Portugália szempontjából – szónokolt Antonio Costa.

Az október 4-i parlamenti választások tétje Portugáliában több mint a jobbközép kormányzó tömörülés és a népszerű, megszorításokat ellenző ígéreteket hangoztató ellenzék szócsatája. Gazdasági szakértők szerint a voksolás eredményétől függ, hogy Görögország sorsára jut-e Portugália.