Négy nap alatt kilenc eseménnyel várja közönségét a szegedi Vántus István Kortárszenei Napok november 9. és 12. között.
Idén az 1971-ben Vántus által alapított A Mai Magyar Zene Hete rendezvénnyel együtt számítva a kortárszenei hangversenysorozat 45. évfolyama várja az érdeklődőket.
Az események középpontjában Vántus István szerzői estje áll, amely a Szegeden élt Erkel-díjas komponista születésének 80. évfordulója alkalmából kamarazenei, énekkari és vonószenekari alkotásaiból rajzol portrét - tájékoztatta az MTI-t Hollós Máté zeneszerző, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke, akinek Vántus előtt tisztelgő Omaggiója is elhangzik az esten.
Illés Mária zenetörténész, akinek a közeljövőben könyve jelenik meg Vántus zeneszerzői életművéről, előadást tart Vántus István művészete a Gemma tükrében címmel - Vántusnak e műve is szerepel a Fricsay-teremben tartandó szerzői estjén.
A Zeneszerző és közönsége program vendége ezúttal a Vántus-tanítvány Huszár Lajos lesz. Az Új nemzedék a Vántus-napokon elnevezésű hangverseny öt fiatal zeneszerzőt mutat be: Andorka Péter, Derecskei András, Horváth Márton Levente, Kerékfy Márton és Virágh András Gábor közül hárman most debütálnak a kortárszenei napok közönsége előtt.
A Somogyi-könyvtárban minden évben megrendezett délutáni Zenei album keretében ezúttal Vántus közeli barátja, Maros Rudolf műveivel ismerkedhet a publikum. Ezen jelen lesz a zeneszerző fia, Maros Miklós is, akinek egy dalciklusa a nyitó kamaraesten csendül fel. Azzal egy műsorban Csemiczky Miklós, Huszár Lajos, Kocsár Miklós, Petrovics Emil és Tóth Péter egy-egy műve lesz hallható, míg a záró koncerten Bánkövi Gyula, Fekete Gyula, Kovács Zoltán, Laczó Zoltán Vince, Madarász Iván és Sugár Miklós egy-egy alkotása szólal meg.
Szokás szerint különböző életkorú zenetanulók is felvonulnak a programban: a Szegedi Tudományegyetem ének-zene tanszéke, a Vántus István Zeneművészeti Szakközépiskola növendékei, végül a Törpék és óriások délutánján a zeneiskolások adnak számot a 20-21. századi zenéből tanult repertoárjukból. Ezekkel együtt összesen 57 zeneszerző 65 művét hallhatja majd négy nap alatt Szeged közönsége, amivel a Vántus István Kortárszenei Napok változatlanul a mai zene legnagyobb szabású hazai rendezvénye - emelte ki Hollós Máté.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések