A 600-800 ezer bevándorló már most nagyon megterheli a német költségvetést. Nem tudni, hogy hogyan és hol fognak elhelyezkedni, ami az integráció szempontjából kulcskérdés. Abban a pillanatban ugyanis, ha nem lesz munkájuk, fölöslegessé válnak, mert csak a szociális kiadásokat fogják növelni.
Nem csak a szociális, hanem a politikai stabilitást is veszélyezteti a milliósra duzzadt bevándorló tömeg Németországban.

Németországban jelenleg egymillió álláshely és hatmillió munkanélküli van. Novoszáth Péter közgazdász a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában arról mondta el véleményét, hogyan változtatnak az arányokon az országba érkező migránsok, betölthetik-e az üres állásokat, és van-e megfelelő szakképzettségük, meg tudnak-e felelni a német munkaerőpiac igényeinek.

Berlin, 2015. szeptember 28. Regisztrációra várakozó migránsok az egészségügyért és szociális ügyekért felelős tartományi hivatal (LaGeSo) előtt Berlinben, 2015. szeptember 28-án. (MTI/EPA/Kay Nietfeld)

Németországban kiemelkedően jók a foglalkoztatási adatok, az Európai Unió 2020-ra kitűzött 75 százalékos foglalkoztatási rátáját már mostanra meghaladta, a tagországok közül a munkanélküliségi ráta is a legkisebbek között van, bár a 2008-as válság előtt ennél is kedvezőbb helyzetben volt a német gazdaság.

Novoszáth Péter közgazdász hangsúlyozta: a 600-800 ezer bevándorló már most nagyon megterheli a német költségvetést, talányosnak tartja, hogy hogyan és hol fognak elhelyezkedni, ami az integráció szempontjából kulcskérdés. Abban a pillanatban ugyanis, ha nem lesz munkájuk, fölöslegessé válnak, mert csak a szociális kiadásokat fogják növelni. Mindeközben a német fiatalok körében is 12,6 százalékos a munkanélküliségi ráta, ők is sorban állnak a munkaerőpiacon.

A nemrég kirobban Volkswagen-botrány már most sok helyen bércsökkenést vont maga után, és egy nagyobb elbocsátási hullám is várható, tette hozzá a szakember.

A közgazdász hangsúlyozta továbbá, nemigen lehet azonosítani, hogy a menekültek honnan jöttek, milyen képzettséggel rendelkeznek – mivel, mint ismeretes, eldobálták az irataikat. Hozzátette, a tapasztalatok szerint a menekültekre nem éppen az a fajta szocializáció a jellemző, hogy bármit is elfogadnak, sokkal inkább a követelőzés jellemzi őket. A közgazdász szerint, amint információkhoz jutnak, tisztában lesznek a bérviszonyokkal, és úgy lehet, nem fogadják majd el, hogy alacsonyabb bérért dolgozzanak, mint a németek.

Keletnémet területeken, ahol a fiatalok munkanélkülisége eléri a húsz százalékot, már most tüntettek a menekültek ellen, mert úgy érzik, az ő munkahelyeiket, lehetőségeiket veszik el. Novoszáth Péter prognózisa szerint egyre nagyobb lesz a sorban állás, és komoly bérharcra lehet számítani – rengeteg társadalmi feszültséggel.

http://httphu.tdf-cdn.com/4638/_demand/0082e828_7006049.mp3

Forrás: MTI, Kossuth Rádió, Vasárnapi újság