A XIII. kerületi önkormányzat "megnyugvással vette tudomásul" az alapvető jogok biztosa tűcsereprogrammal kapcsolatos jelentésének egyes megállapításait, amelyek "a tevékenység helyességét, szakszerűségét, jogszabályi megfelelését igazolják".
Az önkormányzat keddi, az MTI-hez eljuttatott közleményében arra reagált, hogy az ombudsmani hivatal a tűcsereprogrammal kapcsolatos pénteken közzétett jelentésében azt írta: meg kell állítani a tűcsereprogramok felszámolását a fővárosban, mert ezek a programok gátolják a fertőző betegségek terjedését, és hozzájárulnak az egészséges környezet kialakításához.

Székely László azt követően fogalmazta meg jelentését, hogy sajtóhírekből értesült: a Drogprevenciós Alapítvány kénytelen volt megszüntetni az 1995 óta a XIII. kerületi Hollán Ernő utcai irodájában működtetett tűcsereprogramját. A jelentés rögzíti, hogy a XIII. kerületi tűcsereprogram megszüntetése egy kedvezőtlen folyamat újabb állomása, amellyel ismét romlik a szenvedélybetegek ellátásának minősége.

Az ombudsmani hivatal ugyanakkor közölte azt is: az alapítvány és az önkormányzat között csak irodabérleti szerződés élt, azaz nem volt olyan együttműködési megállapodás, amelyet felmondtak volna; az önkormányzat a rendeltetésszerű használatra szólította fel az alapítványt.

Az önkormányzat közleményében felidézte, hogy a jelentés kitér arra: az önkormányzatokról szóló törvény nem írja elő kötelező feladatként a drogellenes küzdelemben részt vevő civil szervezetek támogatását. Idézték a jelentésnek azt a részletét is, amely szerint a kerületben "példás munka folyik a drogprevenció (...) területén".

Úgy fogalmaztak: az ombudsmani jelentés szerint az ügyet "jogszerűen kezelte" az önkormányzat.

Azt írták: az alapvető jogok biztosa jelentésében elismeri, hogy az önkormányzat és a Drogprevenciós Alapítvány között nem jött létre hivatalos megállapodás. 

Közlésük szerint "diszkriminatívnak" tartják Székely László ombudsman felkérését arra, hogy az önkormányzat vizsgálja meg, a helyi lakosok zavarása nélkül hogyan pótolhatnák a megszűnt tűcsereprogramot.

Hangsúlyozták: az önkormányzat továbbra is kiemelt feladatának tekinti a drogprevenciót "azzal a tartalommal és elkötelezettséggel", ahogy eddig tette.

Forrás: MTI