Ha az interneten rendelt potencianövelő nem hat, a nemi izgalom elmaradásának okát nem a fogyasztóvédelmi hatóságnak kell megfejtenie, hanem egy másik szervezetnek. Jó, ha a fogyasztó olyan helyről rendeli az ilyen szereket és minden más gyógyszert is, amelyek legálisan kereskednek a neten.
Korántsem veszélytelen interneten gyógyszert vásárolni, előfordulhat ugyanis, hogy a világhálón terjesztett készítmények egyáltalán nem tartalmaznak megfelelő hatóanyagot vagy az előírtnál csak jóval kevesebbet. Ezek a szerek ráadásul szennyezettek is lehetnek.
Nem ajzotta fel, csak a hasa fájdult meg tőle
Kiss Anita, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szóvivője szerint az internetes gyógyszerrendelésnek több oka is lehet, az egyik, mint minden hasonló beszerzésnél, az időhiány, illetve az, hogy a vevő valamiért nem tud személyesen elmenni az üzletbe. Akkor is választhatja valaki a számítógépen keresztüli rendelést, ha esetleg szégyelli a betegségét, nem akar találkozni az orvossal, receptet felíratni.
A netes gyógyszerforgalom nagyon nagy részét adó potencianövelő szerek megrendelőit szintén a szakemberek elkerülése jellemzi. Kiss Anita elmondta, korábban egy, a megrendelt termékkel elégedetlen úr beküldte a hatósághoz a kétes minőségű szert, hogy vizsgálják be. Mint ahogy panaszában jelezte, miután bevett a pirulából, az nem növelte meg a nemi potenciáját, csak a gyomra fájdult meg tőle. A férfi azt kérte, a hatóságnál is próbálják ki, működik-e a szer. Kiss Anita közölte, ilyen esetben nem ez az eljárás, az NFH nem ellenőrzi a kapott gyanús anyagokat, az egy társhatóság, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet feladata lehet.
Lehet neten gyógyszert rendelni, de…
Interneten lehet legálisan gyógyszert rendelni, illetve árulni, ha az nem vényköteles, és a webes patikák megfelelnek a szigorú működési szabályoknak. Csak olyan gyógyszertár üzemeltethet ilyen árusítóhelyet, amelynek nemcsak elektronikus, hanem valós üzlete, telephelye is létezik, és annak elérhetőségeit a neten is fel kell tüntetni. Ha például a kapott potencianövelő szerrel elégedetlen úr ilyen helyről rendelte volna a pirulákat, akkor lett volna hova visszavinnie, visszaküldenie a terméket – tette hozzá Kiss Anita.
Ha gyanús a csomagolás, más a színe, mérete, mint a megszokott, ezért felvetődik, hogy talán hamis a gyógyszer, akkor is elállhat a vevő a vásárlástól. Ha kibontotta a csomagot, elkezdte szedni a szert, és csak később derül ki, hogy az nem valódi orvosság, a fogyasztó akkor is ugyanúgy élhet a szavatossági jogával – tette hozzá. A szóvivő arra is kitért, hogy külföldről is lehet gyógyszert rendelni a neten, de csak olyat, amely Magyarországon engedélyezett.
Ígérgetni sem lehet
Mint ahogy Kiss Anita elmondta, a potencianövelők mellett a fogyasztószerek fogynak a legjobban az interneten. Utóbbiakkal kapcsolatban is érkeztek panaszok az NFH-hoz, például túlzott ígérgetés miatt. Uniós szabály, hogy egy termék dobozán nem szerepelhetnek konkrét adatok a jövőbeni fogyásról, mondjuk olyasmi, hogy a vevő két hónap alatt hat kilót fog veszíteni a súlyából. Ha a hatóság ilyen ígéretekkel találkozik, akkor eljárást indíthat.
Ez történt étrend-kiegészítők esetében is, amelyek körében azt vizsgálták, valóban annyi hatóanyagot tartalmaznak-e, amennyi a címkéjükön szerepel. Ötvennégy termékből háromról derült ki, hogy egyáltalán nincs vagy csak sokkal kevesebb van bennük a reklámozott összetevőkből, probiotikumokból, vitaminokból.
Forrás: Ma reggel/M1
0 Megjegyzések