Az LMP szerint ma sincs olyan jogszabályi környezet, amely képes lenne a vörösiszap-balesethez hasonló tragédiák megelőzésére és a károk méltányos rendezésére.
Sallai R. Benedek, a parlament fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke a katasztrófa 5. évfordulója alkalmából írt, az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében emlékeztetett: tíz emberéletet, sok ezer emberi egzisztenciát sodort magával, hatalmas környezetpusztítást és 38 milliárd forintra rúgó környezeti károkat hagyott maga után a 2010. október 4-i vörösiszap-baleset. A Mal Zrt. zagytározójának átszakadása nemcsak a hasonló létesítmények, hanem a magyar környezetvédelmi szabályozás gyengeségére is rávilágított - fűzte hozzá.

Az ellenzéki politikus szerint a kormány a vállalati szempontokat rendre az emberi egészség és a környezetbiztonság elé helyezi, s ha az Orbán-kabineten múlik, a hasonló balesetek kockázata a jövőben is ugyanilyen magas marad.

Szóvá tette azt is, hogy a keletkezett károknak csak töredékét sikerült rendezni, a vétkes vállalat biztosítása csak 10 millió forintnyi kárösszeget fedezett és az időközben felszámolás alá került cég vagyona sem volt elegendő a rendezéshez.

Az LMP-s képviselő közölte: miközben már 2007-ben javaslat készült a kötelező környezeti felelősségbiztosítás bevezetésére, hogy a hasonló károk rendezése ne az adófizetőkre háruljon, a jogi rendezés mostanáig nem történt meg.

Sallai R. Benedek azt is bírálta, hogy a Mal-nak normál hulladéklerakásra adott engedélyt a környezetvédelmi felügyelőség, miközben a vörösiszap egyértelműen veszélyes hulladéknak minősül. Kifogásolta továbbá, hogy senkit nem vontak felelősségre amiatt, hogy az üzem haváriaterve mindössze 300 ezer köbméter kiömlésével számolt, miközben a kiömlött anyag mennyisége elérte az 1 millió köbmétert.

Forrás: MTI