Itt van az ősz, itt van újra, de ez nem jelenti azt, hogy a nyári meleg után nem vállalhatunk be egy hosszú hétvégét, vagy akár egy hetes kirándulást. Csodálatos helyeket találhatunk ősszel kint itthon, mind külföldön is.
Az utazási irodák által kiváló lehetőségek mutatkoznak, amennyiben ősszel is szeretnék újat látni, világot felfedezni itthon és határon túl is egyaránt.
Hová utazhatnánk ősszel?
Rengeteg hely van hazánkban is, ahová érdemes ellátogatni, de ha kedvünk támad és lehetőségünk egy hosszú hétvégét is eltölthetünk határin túl is. Éppen ezen az apropón remek úti cél lehet, határon túl Erdély is, ahol ősszel különösen csodálatos tájakat fedezhetünk fel!
Erdély csodái
A határon túl is élvezhetjük a könnyed kikapcsolódást, és ha szerencsénk van, még szótárat sem kell vinnünk magunkkal. Erdélyben ma is rengeteg olyan települést találhatunk, ahol szép számmal hallhatunk magyar szót, remek vendéglátókat, városokat. Nem kell túlságosan messze utaznunk, ahhoz, hogy maradandó élményekkel gazdagodjunk. Amennyiben nem szeretnénk hegyet mászni és természetet járni választhatunk olyan csodás hozzánk közel álló határ menti városokat is, ahol rengeteg a látni való, kiváló éttermek vannak és hatalmasakat sétálhatunk a történelmi épületek között.
Úti cél: Nagyvárad!
Mai napig is rengetegen látogatják a régi Nagy Magyarország lecsatolt részén található Nagyvárad városát, ahol pezsgő élettel és kiváló vendéglátással találkozhatunk. A város Bihar megye székhelye is, Bihar vármegye központja volt, és most is a régió legnagyobb városa. Nagyváradot Szent László királyunk alapította és mára 11. században az akkori vármegye területén is földvárt állt, amit akkor Monostorátnak hívták. A város régen négy közigazgatási részből állt Várad-Újváros, Várad-Olaszi, Várad-Váralja és Várad-Velence. Ezek a városrészek ma is megtalálhatóak.
Nagyvárad egyik fő nevezetessége a ma is remek állapotban lévő Vár építménye, ami az 1241-es tatárjáráskor teljesen elpusztult, amit Vincze püspök állítatott helyre. Majd Bethlen Gábor korában a Vár építésének új szakasza kezdődött. A létesítmény ma is hatalmas népszerűségnek örvend. Rengeteg rendezvénynek ad helyet, Nyári színház működik benne, tavaknak és parkoknak ad otthon, és egy csodálatos katolikus kistemplomnak a vár mélyében!1907-1909 között épült Fekete Sas Palota a maga nemében Európába egyedülállónak számít. Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján készülhet és nagy büszkesége a városnak. A csodás épület felújítása a 2000-es években nagy volumennel indult, ami 2015-re szinte befejezettnek mondható. A rehabilitáció során a Fekete Sas Palota vissza nyerte régi pompáját és fényét.
Kihagyhatatlan élményt nyújt a páratlan állami színház is, amelyet eredetileg Szigligeti Színháznak hívnak ma is. A színház szintén neves építészek tervei alapján készült, és a városközpont rehabilitációja során gyönyörűen renoválták. A színházban mind a román és magyar színjátszó társaság helyet kapott. Érdemes egy előadás erejéig megcsodálni a páratlan szépségű épületet.
Látnivalók sorából nem hagyhatjuk ki a Kanonok-sort, amely klasszicista beütésű barokk stílusban épült 1760–1875 között.
– A Római Katolikus Székesegyház Erdély és egyben Románia legnagyobb barokk stílusban épült temploma.
A város rengeteg hírességet nevelt és éltetett, akik között meg kell említenünk Ady Endrét, Juhász Gyulát, Kovács Apollóniát és még sok más jeles művészt, költőt, építészt stb.
Amennyiben kirándulni támad kedvünk Bihar megye erre is lehetőséget ad, csodás hegyekkel, látnivalókkal, amelyek őszen csodás színpompában tündökölnek!
Forrás: delina
0 Megjegyzések