Az Iszlám Állam önjelölt "kalifáját" vagy belülről érkezett információ buktatta meg, vagy lehallgatták, azaz nem tudott a megfelelő módon védekezni - hívta fel a figyelmet a biztonságpolitikai szakértő az M1-en.
EPA/ISLAMIC STATE VIDEO
Sajtóhírek szerint az iraki légierő csapást mért vasárnap az Iszlám Állam dzsihadista szervezet önjelölt "kalifáját", Abu Bakr al-Baghdadit szállító konvojra, de kórházi források és helyi lakosok szerint a terroristavezér túlélte a támadást.

Ikonikus vezető

A hírt kommentáló biztonságpolitikai szakértő, Nógrádi György az M1 hírfolyamában emlékeztetett: minden ilyen szervezet általában egy embert tol előre, ahogyan az ez al-Kaida esetén is történt, és ha ez a vezető megszólal, a világ azonosítani tudja a terrorszervezetet. Ezek az emberek ikonok, de operatív szereplők is. Oszama bin Laden az utolsó időszakban alaposan elszakadt ugyan a csapataitól, de végig igyekezett kézben tartani az irányítást - emlékeztetett Nógrádi.

Hogy találták meg?

Abu Bakr al-Baghdadi is egyértelműen megpróbálja uralni az Iszlám Államot, ám, ha tudták, mikor milyen tárgyalásra megy, valószínű, hogy vagy belülről érkezett az információ, vagy lehallgatták, azaz nem tudott a megfelelő módon védekezni - hívta fel a figyelmet a biztonságpolitikai szakértő. Arra a felvetésre, hogy Abu Bakr al-Baghdadinak csak tavaly kétszer halálhírét keltették, Nógrádi úgy reagált, ez szinte természetes, hiszen az az esetleg középszerű hírforrás, amely először kürtöl világgá egy hírt arról, hogy a világ legismertebb terroristavezére meghalt, 2-3 napra előtérbe, és akár magasabb kategóriába is kerülhet.

Síita katonai összefogás az oroszokkal az IÁ ellen

Nógrádi György a Ma délutánban emlékeztetett arra is, néhány hete Bagdadban létrejött az iraki, iráni, szíriai és orosz erők „logisztikai” parancsnoksága, és bevonták az Hezbollahot is. Ez a gyakorlatban azt jelenti – hangsúlyozta a szakértő -, hogy egy rendkívül komoly síita katonai összefogás jött létre az oroszokkal, az oroszoktól kapott információkkal megtámogatva az Iszlám Állam ellen. A korábban kudarcok sorozatát elszenvedő Irak ezzel bebizonyíthatja, hogy, ha orosz támogatással is, de létezik önálló iraki hadsereg, légierő, Bagdad pedig a térség egyik meghatározó középhatalma.

Moszkva izmosodik

Ha orosz segítséggel sikerül szétverni az Iszlám Államot, alaposan megerősödhet Moszkva pozíciója is a térségben, az orosz haditechnika pedig kapóssá válhat - hangsúlyozta a szakember. Az oroszok szerepét erősítheti, hogy a Nyugat nem ért el stratégiai áttörést az Iszlám Állam elleni harcban, Obama pedig bejelentette: egy évvel a választások előtt nem hajlandó szárazföldi erőt odaküldeni, Moszkva ezzel szemben vállalta, hogy vezeti ezeket a síita országokat, és nem visszaszorítani, hanem megsemmisíteni akarja az Iszlám Államot.

forrás: M1/Híradó