Az LMP 2018-ra nemzetgazdasági szinten 30 százalékkal csökkentené a nők és férfiak közötti "bérszakadékot", ennek érdekében országgyűlési határozati javaslatot terjesztett a Ház elé.
Szél Bernadett, a párt társelnöke szerdai sajtótájékoztatóján tarthatatlannak nevezte, hogy egyre romlik a két nem átlagjövedelme közötti különbség. Ismertette: 2013-ban az uniós mutatót is meghaladva, már 18,4 százalékkal kerestek kevesebbet a nők, akik emiatt a nyugdíjas évikben is mintegy 13 százalékkal alacsonyabb járadékra számíthatnak. A bérszakadék a diplomások körében a legmagasabb, meghaladhatja a 30 százalékot.

A képviselő a javaslatában - amelyet másodszor terjesztett a Ház elé - például a rugalmas munkavégzés lehetőségének bővítését kezdeményezi. Emellett növelné a béreket a közszférában, a 50 főnél többet foglalkoztatókat pedig jelentés készítésére kötelezné a két nem bérezéséről, valamint a nemek közötti egyenlőséget elősegítő intézkedésekről.

Az LMP az egyenlő bér napját is bevezetné, ami azt jelképezi, egy év alatt mennyivel kell többet dolgozniuk a nőknek ugyanazért a jövedelemért.

A képviselő a jelenség okaként határozta meg, hogy a nők munkáját kevesebbre értékelik, de azt is, az általuk űzött szakmákban, például az egészségügyben vagy a szociális területen alacsonyabbak a jövedelmek. Szólt az "üvegplafon" jelentésről is, amely gátolja a nőket a magasabb pozíciók elérésében, de arról is, hogy a családban betöltött szerepük miatt a nők alacsonyabb óraszámban dolgoznak.

Forrás: MTI