A világgazdaság jövőre várhatóan recesszióba süllyed, ahogy a feltörekvő gazdaságok szembesülnek a szigorúbb monetáris politika hatásaival - adta ki a figyelmeztetést Willem Buiter, a Citigroup vezető közgazdásza. Ráadásul már eszközeink sincsenek ennek kivédésre.
A világgazdaság csökkenés, a világkereskedelem zsugorodás elé nézhet jövőre, ahogy a feltörekvő gazdaságok megpróbálnak megbirkózni a szigorúbbá váló monetáris politikák hatásaival - figyelmeztetett Willem Buiter, a Citigroup vezető közgazdásza a CNBC-nek. Szerinte Kína, Brazília és Oroszország egyaránt gazdasági lassulás elé néznek. Igaz, ez még Kínában nem nyert megerősítést.

A baj az, hogy a gazdaságpolitikai fegyvertár a fejlett gazdaságokban nagyon kimerültek. A nem pénzügyi szektor adósságállománya még mindig magasabb, mint 2007-ben. Szóval úgy tűnik, ülünk a tengeren, látjuk, hogy jön a nagy hullám, de nem vagyunk képesek arra reagálni oly módon, ahogy kellene - tette hozzá a szakember.

Buiter szerint a globális gazdasági növekedés jövőre 2 százalék alá csökkenhet - ez praktikusan recessziót jelent - s ez nagyon sok feltörekvő országban a munkanélküliség jelentős emelkedéséhez fog vezetni, de néhány fejlett országban is.

Az olyan országok, mint az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság talán nem fogja megérezni ennek az összes kedvezőtlen hatását. Azonban a globális növekedés jóval a hosszútávú trend alatt alakul majd, növekvő kibocsátási gappel, s ezt a gazdaság számos területen történő működési zavarai kísérik majd, amelyek a 2008-as válság óta alakultak ki.