Az illóolajok használatával, vagyis az aromaterápia segítségével nemcsak az egészségünket őrizhetjük meg, a betegségekből való gyógyulásunkat gyorsíthatjuk fel, de a hangulatunkat is megváltoztathatjuk, ha éppen nyugalomra vagy élénkítésre van szükségünk.
Az illóolajokat számos formában felhasználhatjuk, keverhetjük például valamilyen vivő- vagy alapolajba, tehetjük párologtatóba, de néhány cseppet egy tiszta textil zsebkendőre is tehetünk, így ugyanis gyorsan és akár út közben is élvezhetjük az illóolajok kedvező hatásait. Lássunk most néhány olyan illóolajat, melyet érdemes otthon, a házi aromaterápiás "patikában" tartani.
Az eukaliptusznak jellegzetes, édeskés, frissítő aromája van. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, váladékoldó, szagtalanító, fertőtlenítő és érzéstelenítő hatása is van, a lelkünkre pedig frissítően, stimulálóan hat. Gyakori összetevője a felsőlégúti betegségek ellen használatos kenőcsöknek, orrcseppeknek, mert nagyszerűen képes tisztítani a légutakat. Az immunrendszerünkre és az izmainkra is kedvező hatással van: az eukaliptuszolajat vivőolajba keverve nagyszerű izomlazító masszázsolajat kaphatunk. Az eukaliptusz illóolaja segít elűzni a rovarokat is.
A citrom illóolajnak nagyon kellemes, friss aromája van. Antibakteriális, antiszeptikus, méregtelenítő, összehúzó hatásai vannak, segít a depresszió és a stressz elleni küzdelemben is. Nagyon gyakori összetevője az illatos gyertyáknak, a kozmetikumoknak és a parfümöknek is. Néhány csepp citrom illóolajat meleg vízbe keverve nagyszerű szájöblítőt kaphatunk, mellyel gargalizálva küzdhetünk a száj nyálkahártyáján található betegségek (például az afta) és a kellemetlen szájszag ellen. A citromolajat szagolgatva csökkenthetjük a fejfájás és a szorongás tüneteit. Ez az illóolaj (természetesen kellő óvatosság mellett használva) várandós kismamáknak is ajánlott, csökkenti ugyanis a reggeli rosszullétek súlyosságát.
A kamilla az egyik legnépszerűbb gyógynövény, az illóolajának meleg, nyugtató hatású aromája van. Segíti az emésztést, megakadályozza, illetve megszünteti a gázképződést, serkenti a máj működését, emellett gyulladáscsökkentő, görcsoldó és antiszeptikus hatású. Alapolajba keverve enyhítheti bizonyos bőrbetegségek, rovarcsípések okozta tüneteket, olajos hasmasszázzsal fokozhatjuk az emésztőszervek működését is. Belélegezve nagyszerű idegnyugtató, segít az álmatlanság, a stressz, a szorongás elleni küzdelemben, különösen a PMS-ben szenvedő nőknek tesz jót.
A szegfűszeg illóolaja sokaknak a karácsonyt juttatja eszébe, hiszen kellemesen fűszeres, meleg aromája van. Nagyszerű mikrobaellenes szer, emellett gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és stimuláló hatása is van. A különböző fog-, illetve ínybetegségek ellen használatos legnépszerűbb szerek egyike, sok fogkrémben, szájvízben találhatunk szegfűszeg illóolajat. Ha fáj a fogunk, cseppentsünk egy-két csepp szegfűszeolajat egy fültisztító pálcikára, és ecseteljük be ezzel az érintett területet (vigyázzunk, nehogy a nyelvünkhöz érjünk, mert érzékenyen reagálhat rá a szervezetünk). A szegfűszeg afrodiziákum is, ezért érdemes a hálószobában párologtatni belőle. A szegfűszegolajjal óvatosan kell bánni, mert sokan érzékenyek lehetnek rá, vese- és májbetegeknek, valamint várandós kismamáknak nem ajánlott a használata.
A tömjént évezredek óta használják a levegő frissítésére, kellemesebbé tételére, illetve kozmetikumokban is. A tömjénolaj összehúzó és antibakteriális hatású, segíti az emésztést, a felesleges folyadék eltávolítását, emellett pedig nyugtatja a felzaklatott idegeket is. Vivőolajba keverve a tömjénolaj segíti a pattanások, rovarcsípések, sebek és kiütések gyógyulását. Inhalálva megszünteti az orrdugulást, csökkenti a fejfájást is, fürdővízbe keverve pedig az izomfájdalmakat. Az illóolaj emellett nyugtató és stresszoldó hatású.
0 Megjegyzések