Kincseket rejtett az a 2400 éves földalatti sírkomplexum, amelyet Ciprus északi részén, az ókori Szóli városa közelében tártak fel.
Az ősi temetkezés három sírkamrájából egyet rég kifosztottak, viszont a két másik teljesen érintetlen maradt, ezekből ékszerek, kis szobrok, fegyverek kerültek elő. Feltártak 16 olyan edényt is, amelyeket az ókori görögök a lakomákat (deipnonokat) követő poharazgatásokon (szümposzionokon) használtak. Az egyik legértékesebb lelet a borostyánleveleket formázó aranykoszorú - olvasható a LiveScience hírportálon.
A leletek tanúsága szerint az ókori Szóli lakosai kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat tartottak fenn Athénnal. Míg a ciprusiak rézércet, valamint faanyagot szállítottak a kor tengeri nagyhatalmának számító Athénnak, cserébe luxuscikkeket importáltak. A jelek szerint a ciprusi várost gyakran választották lakhelyül athéni művészek, akiknek munkássága hatással volt a helybéli alkotókra.
Az ékszerek némelyike, valamint a szümposzionokon használt edénykészlet pár darabjának stílusjegyei viszont az Óperzsa Birodalomban, az Akhaimenida-dinasztia (Kr.e.559-329) időszakában elterjedt motívumokra emlékeztetnek. Akad olyan edény is, amely Kis-Ázsiából, az iónok lakta területről származik. Az arany borostyánkoszorú pedig azokhoz az ékszerekhez hasonlít, amelyeket a makedón előkelőségek sírjában találnak meg.
Az egyik érintetlen sírkamrában három ember - férfi, nő, valamint egy kislány - aludta örök álmát, a másikban egy asszonyt és fiatal lányt helyeztek végső nyugalomra.
Hazar Kaba ásatásvezető régész, az Ankarai Egyetem kutatója rámutatott, a sírkomplexum minden bizonnyal a helyi elit tagjai számára készült, az elhunytak közötti rokoni kapcsolatokra a tervezett DNS-vizsgálatok adhatnak a későbbiekben választ.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések