A Kossuth-díjas, érdemes művész a Magyar Dal Napjának ötletgazdája köszöntőjében hangsúlyozta: mindenkit köszönet illet, aki szívén viseli a magyar dalok sorsát és aki az elmúlt években, vagy éppen ezen a vasárnapon előadóként vagy nézőként, hallgatóként bekapcsolódik az ország több pontján, számos színpadon zajló rendezvényekbe.
A Magyar Dal Napja szavai szerint nem egy hivatalos ünnep, nincs benne a naptárban, az eredeti ötlet ugyanis éppen az volt, hogy aluról szerveződjön, önkéntes módon, mindenki kapcsolódhasson hozzá, önmagától, a zene és a dalok által válhasson ünneppé.

Presser Gábor megfogalmazása szerint a magyar dal olyan kincsünk, amely közel áll mindenkihez, aki magyarul ért és beszél, de amellyel mégis valamennyien egy kicsit mostohán bántunk.

Emlékeztetett, hogy 2008-ban, amikor a Sziget Fesztivál mínusz egyedik napján megtartották az első Magyar Dal Napját, a rádiókban, a hazai médiában játszott daloknak kevesebb mint a tíz százaléka volt magyar.


Eközben kezdett feledésbe merülni sok olyan magyar dal, amelyről még felvétel sem készült, vagy ha készült is, megsemmisült, mert nem volt olyan hordozó, amelyen meg tudták volna őrizni, így csupán kottákban létezik - mondta.

Hozzáfűzte: most is lát veszélyeket, és ha nem figyelünk oda, nemcsak a régmúlt dalai veszhetnek el, hanem a most íródott dalok egy része is.

Sok értékes dal ma - az internet ide vagy oda - szinte a hiábavalóságnak íródik, valamiért nem tud eljutni a szélesebb közönséghez - jegyezte meg.

Éppen ezért fontos szavai szerint, hogy továbbra is legyen az év 365 napjából legalább egy, amelyen a magyar dal kerül a figyelem középpontjába.

A gyógyfürdőjéről híres vasi kisváros, Bük idén két másik településsel, Zsirával és Szombathellyel összefogva szervezte meg a Magyar Dal Napja helyi rendezvényeit, és már péntek óta egymást követik a rendezvények.

Bükön és Bükfürdőn délelőtt elsősorban a gyerekeket szórakoztatták a színpadra lépő együttesek, a településen zenevonat közlekedik, Szombathelyről pedig a 30Y jelű Kult-Tour-Busz szállítja az érdeklődőket a koncertekre.
Délután egyre nevesebb fellépők váltják egymást a Büki Gyógyfürdő parkolójában felállított színpadon, fellép például az Express együttes, Somló Tamás, Karácsony János, Solti János és barátaik LGT-számokat adnak elő, majd színpadra lép a Zaporozsec, a Pál Utcai Fiúk, a Kowalsky meg a Vega és végül a 30Y együttes is. Akik pedig másfajta stílust kedvelnek, meghallgathatják a Pannon Cigányzenekart, vagy a Répce-menti Férfikar műsorát is.

Az ingyenes Zenevonaton fiatal, Vas megyei tehetségek szórakoztatják az utazókat, de meglepetésekkel is készülnek.

A Magyar Dal Napja mozgalom életében különlegesség, hogy idén már negyedik alkalommal kapcsolódik be a rendezvénysorozatba a zsirai Fogyatékosok Otthona, mely egyedülálló programmal készül, mondta el Hollósi Péter intézményvezető. A kezdetektől velük vannak olyan zenekarok, amelyekben értelmi akadályozott zenészek játszanak együtt épekkel, ilyen a Tordasi Szivárvány együttes, az ajkai Hangadók és idén először a szentgotthárdi Pszichiátriai Otthon Gold zenekarának tagjai.

Lassan az is hagyomány már Vas megyében, hogy a Magyar Dal Napjához kapcsolódóan rendezik meg az Isis Big Band szabadtéri szving és jazz fesztiválját.