Ne bírálják Magyarországot azért, mert teszi a kötelességét, inkább hagyják, hogy tegye a dolgát - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben miután megbeszélést folytatott menekültválságról Martin Schulz-cal, az Európai Parlament elnökével.
"Mi, magyarok tele vagyunk félelemmel. Az európaiak tele vannak félelemmel, mert azt látják, hogy az európai vezetők, köztük miniszterelnökök is, nem tudják kezelni a helyzetet" - fogalmazott Orbán Viktor, s leszögezte: az uniós szabályok világosak: a határellenőrzés a schengeni övezet külső határán fekvő tagállamok felelőssége és kötelessége, és Magyarország is ilyen ország.
Orbán Viktor emlékeztetett: a júniusi csúcson az a döntés született, hogy meg kell erősíteni a határokat és be kell tartani az uniós szabályokat.
A politikus tájékoztatta Martin Schulzot, hogy Magyarország mindent megtett ennek érdekében, a parlament hamarosan új jogszabály-csomagot fogad el, és a fizikai akadály is ezt a célt szolgálja.
"Ez szeptember 15-től új helyzetet teremthet Magyarországon és Európában" - hangsúlyozta a miniszterelnök, kiemelve, hogy mindenki tájékoztatást fog kapni, a menedékkérők, az embercsempészek, a szomszédos országok is, arról, hogy mi az új jogi helyzet Magyarországon, mi a gyakorlat, hogyan lehet belépni az országba és hogyan nem.
"Úgy vélem, ennek van értelme, és sikeres lesz. Ha nem is rögtön másnap reggel, de lépésről lépésre Magyarország világosan ura lesz a helyzetnek a határon, és olyan helyzetbe kerül, hogy maradéktalanul betarthassa azokat a tagállamok számára előírt európai szintű szabályokat" - vélekedett Orbán Viktor.
A szabályok világosak, senki sem hagyhatja el Magyarországot regisztráció nélkül, ez nem stratégia, hanem a törvények betartatása - szögezte le a kormányfő.
"Az nem járja, hogy átjövünk a zöldhatáron, kimegyünk a pályaudvarra, Németországot és Merkel kancellár nevét kiabáljuk, és megpróbálunk regisztráció nélkül átverekedni a rendőrökön, hogy engedjék ki őket az országból. Ez teljesen ellentétes az uniós szabályokkal" - tette hozzá.
Azt mondta: ez nem európai, hanem német probléma, mert senki nem szeretne Magyarországon maradni, mindenki Németországba akar menni, de Magyarországnak kötelessége regisztrálni őket.
A miniszterelnök arra az álláspontra helyezkedett, hogy a schengeni övezet jelenleg is veszélyben van, de Magyarország több okból is elkötelezett a megvédése mellett. Ezt egyrészt emberi kérdésnek nevezte, mert - mint mondta: "ami történik, az szégyen, kaotikus, nem európai", civilizált módon ellenőrzés alatt kell tartani a helyzetet, s szerinte határellenőrzés nélkül ez nem fog működni.
"Ez az elsőszámú kérdés, enélkül kvótákról sincs értelme beszélni. Ha ezt nem tudjuk biztosítani, az veszélyt jelent Schengenre, mert a németek és osztrákok normális reakciója az lesz, hogy ha mi nem tudjuk megvédeni a külső határokat, akkor nekik kell a sajátjaikat" - hangoztatta a miniszterelnök.
"Szeretnénk megtartani és megvédeni a mozgás szabadságát, és ehhez a határokat is meg kell védenünk" - szögezte le Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a menekültek elosztását szolgálni hivatott kvótákról lehet tárgyalni, de az igazi probléma a határellenőrzés, és a kvóták kérdése rossz irányba viheti el a vitát. Úgy vélte, hogy a kvótarendszer határellenőrzés nélkül meghívás azoknak, akik jönnének.
A miniszterelnök szerint erkölcsi kudarc lenne azt a benyomást kelteni, hogy jöjjenek bátran, mert mindenkit be tudunk fogadni, mert nem az a helyzet.
"Erkölcsileg és emberileg az a helyes, ha azt mondjuk: kérjük, ne gyertek, Törökország biztonságos, Szerbia biztonságos, maradjatok ott, az út kockázatos és nincs garancia arra, hogy befogadnak" - fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint sok biztonságos ország van a háborús övezetek és az Európai Unió között, jobb a családoknak, a gyerekeknek, ha ott maradnak.
A határkerítésről azt is mondta, hogy azon feliratok jelzik, hol lehet szabályozottan belépni az országba.
Arra a kérdésre, hogy kér-e további anyagi segítséget Magyarország a humanitárius helyzet kezelésére, a miniszterelnök kijelentette: mai tárgyalásain pénzről nem lesz szó.
Martin Schulz európai megoldást sürgetett a problémára, s elmondta azt is, hogy bár vannak közös pontok abban, ahogy a helyzetet értékelik, a nézeteltérések is jelentősek.
"Magyarország is jobban járna, ha európai és nem tagállami megközelítést alkalmazna, ahogyan most" - közölte Martin Schulz.
A német szociáldemokrata politikus különbségtételt sürgetett a törvényesen érkező bevándorlók, a ideiglenes oltalomra szoruló, és a konfliktus végeztével hazatérni akaró háborús menekültek és a politikai menedékkérők között, akik a mostani diktatúrák majdani demokratikus kormányait is adhatják.
Az EP-elnöke szerint "hatásos, de helytelen" az a nézőpont, hogy mindenki Németországba akar menni, ezért másoknak nem kell aggódniuk. A politikus szerint a menekültek méltányos elosztására van szükség.
"Ha félmillió menekültet elosztunk az unió 507 millió lakosa között, nincs gond. Ha pár tagállamba összpontosul ez a tömeg, akkor gond van" - magyarázta Schulz.
Az EP-elnöke felidézte, hogy a tagállamok hétmilliárd eurót ajánlottak fel a menekültek millióit befogadó közel-keleti államoknak, és sokan azért indulnak Európa felé, mert Jordánia és Libanon nem tudja ellátni őket, mert nincs rá pénze, az ígért összeget pedig nem kapták meg maradéktalanul.
"Az európai eszme a szolidaritásra épül, de most ennek ellenkezőjét, önzést látunk, és szerintem ez az igazi veszély, amely az Európai Unióra leselkedik" - zárta mondandóját Martin Schulz.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések