Több mint száz programmal várják az érdeklődőket pénteken a Kutatók éjszakáján Szombathelyen - közölték az MTI-vel a szervezők.
A Nyugat-magyarországi Egyetem (NyME) szombathelyi természettudományi és műszaki karán az ősszel indult duális gépészmérnök képzésbe bekapcsolódott nagyvállalatok is bemutatkoznak.
Az EPCOS Kft. például pneumatikus kódfejtő játékkal és Star Wars Céllövöldével, az iQor Global Services Hungary Kft. plazmagömbbel, bombahatástalanító játékkal érkezik, LuK Savaria Kuplunggyártó Kft. pedig pneumatikus táblát hoz, és kiállítja tesztautóját a "C" épület bejárata elé. Az Opel Szentgotthárd Kft. egy hengerfejjel érkezik, amelybe szelepeket kell szerelni időre. Az Uniriv Kft. két manuális Ördöglakat-készítő szerszámot mutat be, az egyetem műszaki intézete pedig szél- és napenergia modellt állít ki, valamint az irányítástechnika és ipari automatizálás világában is bepillanthatnak az érdeklődők egy öttengelyes manipulátorrobot segítségével.
Az egyetemi tanszékek idén is izgalmas bemutatókkal várják a látogatókat, akik a hőfényképkészítésétől, a fénycsapdázáson át, a sejtek és szövetek mikroszkópos megfigyelésén keresztül, frontérzékenységi tesztek készítéséig sok mindenbe bekapcsolódhatnak. Láthatnak kiállítást Leonardo da Vinci működő makettjeiből, részt vehetnek különböző matematikai játékokban, de akár Öveges-professzor látványos és érdekes kísérleteit is megismételhetik.
A fény és a színek - ez lesz a témája az idei Kutatók Éjszakájának a Szombathelyi Képtárban. A kísérletekkel, látványos bemutatókkal tarkított rövid előadásokban nemcsak a fény születéséről és a színek keletkezéséről lesz szó, hanem arról is, hogyan használja a színeket a média, az építészet vagy éppen az élelmiszeripar.
A látogatók kipróbálhatják az őskori festékkészítési módszereket, próbára tehetik ügyességüket a "mission impossible"-játékban, megismerkedhetnek a kísérleti fotográfia módszereivel, láthatnak világító ásványokat és színes állatokat, lesz látványos lézer-, valamint tűzijáték-bemutató is.
Idén is érdekes előadással és az őszi égbolt megfigyelésével várják az érdeklődőket a kutatók éjszakáján a Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumban. Pénteken este hét órától Mészáros Szabolcs előadását hallhatják A Tejútrendszer titokzatos története címmel, jó idő esetén pedig este nyolc órától az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpont munkatársai az intézet távcsöveivel bemutatják az érdeklődőknek az őszi égbolt aktuális látnivalóit.
A látogatók közben megtekinthetik a csillagvizsgáló évszázados múltjának tárgyi emlékeit bemutató Gothard tudomány- és technikatörténeti állandó kiállítást.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések