Kihallgatta Victor Ponta román miniszterelnököt csütörtökön a korrupcióellenes ügyészség (DNA). A politikust okirat-hamisítással, pénzmosással és adócsalásban való bűnsegédlettel gyanúsítják.
Pontát negyedik alkalommal idézte be gyanúsítottként a vádhatóság, amelynek épületében most több mint másfél órát töltött. Távozáskor közölte, álláspontja kifejtésén kívül az ügyész minden kérésére válaszolt, továbbá azt kérte, hogy ügyét válasszák el a többi gyanúsított ügyétől. Úgy vélte, nemcsak neki, hanem az ügyészségnek és a közvéleménynek is érdeke, hogy ügyében mielőbb döntés szülessen.
A DNA azt állítja, hogy Ponta 2007-2008-ban ténylegesen el nem végzett ügyvédi szolgálatokért vett fel havi 2-3000 eurós honoráriumot Dan Sova szenátor cégétől, az összeg igazolásául pedig beszámolókat hamisított, más ügyvédek tevékenységi beszámolóját lemásolva. Ezekre a vádpontokra a kormányfő mostani képviselői mentelmi joga nem terjed ki.
A Ponta ellen indított bűnvádi eljárás annak a korrupciós ügynek a leágazása, amellyel Dan Sova szociáldemokrata szenátort vádolja a DNA. Az ügyészek két olténiai hőerőművel 2007-ben kötött megbízási szerződése miatt hivatali visszaélésben való bűnsegédlettel és jogtalan haszonszerzéssel gyanúsítják Sovát, akinek az ügyvédi irodája állítólag 3,4 millió lejnyi (mintegy 240 millió forint) honoráriumot és sikerdíjat vett fel az állami cégektől.
A Romania Libera című jobboldali lap szerint valójában a 2004 óta képviselői mandátummal rendelkező Victor Ponta volt az, aki - politikai befolyását felhasználva - előnyös állami megbízatáshoz segítette barátját: a lap szerint ezzel magyarázható az, hogy Sova neki is juttatott a pénzből. A Romania Libera azt állította, hogy Ponta Gorj megyei parlamenti képviselőként jutott hozzá a választókerületében működő két hőerőművel kapcsolatos bizalmas információkhoz.
A korrupciógyanúba keveredett Ponta ártatlannak mondja magát, és több ízben megerősítette: amíg élvezi a kormánykoalícióban részt vevő pártok támogatását, nem fog lemondani a miniszterelnöki tisztségről.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések