A közösségi oldal gyarapodásának története nagyjából együtt mozog sokat hangoztatott elveinek meghaladásával. Hogy árnyaltan fogalmazzunk.
Mint megírtuk, Mark Zuckerberg oda nyilatkozta magát, hogy dolgoznak a „Nem tetszik” gomb bevezetésén. Pedig hányszor nyilatkozott a közösségi oldal létrejötte óta a Facebook vezérigazgatója, hogy alaptalan minden olyan híresztelés, amelyik a „Nem tetszik” gombról szól.
Hogy az oldal lényege a hálózatépítés, a pozitív reakciók megosztása, s ennek pontosan ellenébe menne a „dislike”, a negatív vélemények hangoztatása, mellyel bánthatják egymást az emberek. El akarja kerülni az elutasító érzelmek közlését, mondta sokszor. Hogy a közösségi oldal a lájkolást támogatja, a tetszés és az együttérzés kifejezését, s legfeljebb a lájkot lehet visszavonni.
De hát annyi mindent mondott már. A Facebook nyitóoldala az ikonikus mondattal indul: „Ingyenes, és az is marad”. Aztán a belépett felhasználót változatos hirdetési lehetőségek fogadják, pénzért emelik ki a posztját, amit valami ismeretlen algoritmus alapján jelentetnek meg, hogy a várt megjelenítésekért legyen már oka fizetni.
Eszünkbe juthat a nyáron jelentős tiltakozást kiváltott „ingyenes” internet, amit a Zuckerberg Internet.org elnevezésű projektje váltott ki. Az alapítók szerint „humanitárius” kezdeményezés fejlődő országokba – Ázsiába, Afrikába, Dél-Amerika egyes országaiba – viszi el az internetet. Persze kis szűrővel, a Facebookba integrálva, fizetős tartalmakra szoktatva.
A „Nem tetszik” gomb persze nem pont a „Nem tetszik” feliratot viseli majd, hanem árnyalni fogja a visszautasítást, hiszen „nem minden pillanat jó pillanat”, mondja most Zuckerberg.
Forrás: Hirado.hu
0 Megjegyzések