A bevándorlóáradat többségét menekültek alkotják, befogadásuk nemcsak emberséget jelent, hanem befektetés Európa hitelének közép-hosszú távú növelésére - jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn a SkyTg24 olasz hírtelevízióban.
Federica Mogherini úgy fogalmazott, Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellár megmutatta "a menekülteknek védelmet nyújtó Európa arcát". Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hozzátette, hogy a többségében menekült migránsok befogadása "erkölcsi és jogi kötelességünk".  

Megjegyezte, hogy a bevándorlás korábban majdnem kizárólag Olaszország, Málta és Görögország problémájának számított, mostanra viszont az EU tagállamai "végre" tudatában vannak annak, hogy mindenkit egyaránt érintő problémáról van szó. 

Az EU diplomáciai vezetője szerint a menekültek befogadása nem kizárólag emberséget jelent, hanem "közép-hosszú távú befektetés Európa hitelességének" erősítésére. 

Európát jelenleg külföldön biztos kikötőnek látják, és az a helyes, hogy aki a háborúktól menekül, Európában "nemcsak az államokat a befogadásban segítő forrásokat találjon, hanem befogadásban is részesüljön" - mondta Federica Mogherini.  Úgy vélte: "ez nemcsak emberség, hanem realizmus: ez az egyetlen mód, amellyel fel tudunk készülni egy ekkora arányú és nem rövidnek ígérkező jelenség kezelésére". Hangsúlyozta, hogy a migráció vészhelyzete még évekig el fog tartani. 

Mogherini szerint a vita nem kizárólag a migráció kezeléséről szól, hanem arról, hogy mit jelent az unió Európában, mit jelent egységesen európaiaknak lenni. 

Kijelentette, számos ország "nehézségbe ütközött a menekültek befogadása szükségességének elmagyarázásában". Federica Mogherini reményét fejezte ki, hogy a migrációról szeptember 14-én tartandó EU-értekezleten az "európai kormányok méltónak bizonyulnak arra, hogy európaiak legyenek".  

A Szíriában tervezett francia és brit katonai beavatkozással kapcsolatban, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette, hogy az EU nem vesz részt a katonai akciókban, politikai-diplomáciai szinten lesz jelen.

Forrás: MTI