Több mint húsz állami vezető jelent meg kedd délelőtt az Országgyűlés nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi és rendészeti bizottságának együttes ülésén, amelyen a déli határvédelmi szakasz védelmével kapcsolatos intézkedésekről tájékozódtak.
Megjelent mások mellett Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, Hende Csaba honvédelmi, Trócsányi László igazságügyi miniszter, Kontrát Károly, a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára, Tasnádi László, a BM rendészeti államtitkára, Kovács Zoltán és Giró-Szász András kormányszóvivő, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök, Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója, Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója, valamint a katonai és polgári titkosszolgálatok vezetői.
A nagy sajtóérdeklődés mellett kezdődött ülésen Lázár János azt mondta: a kormány arra készült, hogy ebben a nagy közérdeklődést érintő témában - ameddig lehetséges - nyílt ülés keretében adjon tájékoztatást a déli határszakasz védelmének műszaki és jogi intézkedéseiről.
A déli határon már elkészült és építés alatt álló műszaki határzár állapotáról, annak munkálatairól Kontrát Károly és Hende Csaba beszélt.
Miután több ellenzéki képviselő vitatta a műszaki határzár hatékonyságát, Kontrát Károly azt mondta: létjogosultságát igazolja az is, hogy mivel máshol nem tudnak, már a vasút mentén próbálnak átkelni az illegális bevándorlók. Hozzátette: úgy vélik, ha az ideiglenes biztonsági határzár teljesen elkészül még nagyobb visszatartó erőt jelent majd.
Kérdésre válaszolva a BM államtitkára elmondta, hogy nemcsak a rendőri létszámot erősítették meg a térségben, hanem a katasztrófavédelem egységei is közreműködtek több feladatban.
Kontrát Károly kiemelte: az illegális bevándorlók egyre agresszívabbak, követelőzőbbek, nem működnek együtt, így egyre nehezebb körülmények között látják el feladataikat a BM érintett szervei. Az államtitkár elmondta: idén már több mint 156 ezren lépték át illegálisan a magyar határt, nagy részük Szerbia felől. Több mint 140 ezer menedékjogi kérelmet nyújtottak be. Közülük több mint 45 ezren voltak szír állampolgárok.
Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal vezetője elmondta: csak az éjszaka 2 ezer menedékkérelmet regisztráltak, így azok száma már a 44 ezret is meghaladta.
Többségük szírnek vallják magukat - tette hozzá, megjegyezve: a szír menedékkérők számának növekedése európai szinten is megfigyelhető.
A BÁH vezetője elmondta: Magyarországra több mint száz országból érkeznek menedékkérők. Szíria és Afganisztán után, Koszovóból érkezőknek mondják magukat a legtöbben.
Papp Károly országos rendőrfőkapitány elmondta: csak éjféltől reggel 6 óráig csaknem 600 embert fogtak el a rendőrök tiltott határátlépés miatt, közülük több mint 500-at a szerb határnál. Kiemelte: az előző évekhez képest megsokszorozódott az országba érkező migránsok és az elfogott embercsempészek száma. Január elseje óta 862 embercsempész ellen indult eljárás.
Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója kiemelte: tisztán látják, hogy a bevándorlási vonalon érkezhetnek terroristák.
A magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet térnyerése is érinti Magyarországot. Nem szabad figyelmen kívül hagyni továbbá a balkáni malavita közösségeket sem - tette hozzá. Felhívta a figyelmet: több terrorszervezet fogalmazott meg Európa elleni felszólításokat is.
A TEK vezetője kitért továbbá arra is, hogy a rendvédelmi szervek munkáját nem segíti, hogy különböző hírportálokon, közösségi oldalakon egyes csoportok erőszakra buzdítanak.
Ennek részleteiről azonban csak zárt ülés keretében tájékoztatná a képviselőket - mondta Hajdu János.
Hende Csaba az ülésen elmondta, hogy a honvédelmi törvény módosítása sem fogja megengedni fegyvertelen tömeg fegyverrel való oszlatását. Ugyanakkor hozzátette: a bizonyos testi sérülés okozására alkalmas - például pirotechnikai - eszközök használata szükség esetén engedélyezett lehet. Kiemelte továbbá, hogy a honvédségnek is feladata a magyar határ védelmének biztosítása, és hozzátette: ha szükséges a katonáknak is úgy kell cselekedniük, mintha laktanyájuk kerítését védenék.
A tárcavezető elmondta: ha a helyzet úgy kívánja, és a kormány, illetve az Országgyűlés jóváhagyja, számos plusz feladatot vállalnak a Magyar Honvédség katonái a déli határszakasz védelmében. Példaként logisztikai, egészségügyi, katonai rendészeti feladatokat, közös járőrözést említett. Közölte továbbá, hogy bevethetnek pilóta nélküli légi felderítő eszközöket, segíthetik a migránsok nyilvántartásba vételét, vállalhatnak légtér-ellenőrzési és humanitárius feladatokat, és ha szükséges, tolmácsokkal is közreműködnek.
Ha ezekre az intézkedésekre szükség lesz, a műszaki határzár építésében részt vevő katonákon felül mintegy 3000-3500 katonával járul hozzá a déli határ védelméhez a Magyar Honvédség - mondta Hende Csaba.
Trócsányi László igazságügyi miniszter közlése szerint már Európa több vezető politikusa is elismerte, hogy a tömeges bevándorlás nyomán válsághelyzet alakult ki.
Az ülésen az igazságügyi tárcavezető ismertette a déli határ védelmének megerősítése érdekében eddig elfogadott, illetve kidolgozott jogszabályi szigorításokat. Beszélt a jelenlegi helyzetről és a közös uniós fellépés hiányáról.
Trócsányi László kiemelte: nem szabad elvitatni Európa felelősségét a migránsokat kibocsátó országokban kialakult helyzetért.
Fontos lenne, hogy az Európai Unió azokban az országokban is legyen jelen, ahol a probléma ered - értékelte.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések