Egy 184 millió forintos uniós támogatású projektnek köszönhetően véglegesen megoldódott Háromfa és Bakháza ivóvízgondja.
A két dél-somogyi településen eddig a magas arzéntartalmú víz miatt ideiglenesen telepített tisztítóberendezéssel szolgáltatták a fogyasztásra alkalmas vizet – közölte tegnap Brantmüller Zoltán, az önkormányzati társulás elnöke a projektzárás alkalmából a távirati irodával.
Tavaly egy kormányhatározat tette lehetővé, hogy 47 millió forintos többlettámogatást kapjon, és elkezdődhessen a két somogyi kistelepülést érintő ivóvízminőség-javító program. 165 millió forintot adott az Európai Unió és a magyar központi költségvetés, a 10 százalékos saját erőt pedig a Belügyminisztérium EU önerőalapja finanszírozta, így a környékbelieknek nem jelentett anyagi terhet a beruházás.
Mint ismert, a két településen a víznek korábban határérték feletti volt az arzéntartalma, de a megengedettnél több volt benne a vas, az ammónium és a mangán is, amit a régi háromfai vízmű víztisztító technológiája nem tudott megfelelően kezelni.
Az egy éve indult beruházás részeként bővítették és korszerűsítették a régi kezelőépületet, egy tartalék kutat fúrtak, a meglévő kút szivattyúját kicserélték, átépítették a kútfejaknát, és épült egy vasiszap-ülepítő. Több mint 14 kilométer hosszan átmosták a hálózatot, továbbá teljesen megújult a vízkezelési technológia. A vízkezelőből távozó víz minősége így mindenben megfelel az előírásoknak. Az ivóvízgond megoldása a két településen 400 ingatlant és több mint ezer embert érint.
Az arzén a legmérgezőbb hatású félfém. Ez az egyetlen olyan, világszerte széles körben előforduló természetes anyag, amelynek rákkeltő hatása egyértelműen bizonyított. A hosszan tartó vagy nagy mennyiségű arzénterhelés hatására – a többi közt – tüdőrák, bőrrák, veserák vagy fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki. Az ivóvízzel bevitt arzén ráadásul az egész emésztőrendszert megterheli, ezért a magas arzéntartalmú vizet fogyasztó lakosság körében gyakrabban fordul elő gyomor-, máj-, hólyag- és vastagbélrák is. Az arzén forralással sem távolítható el az ivóvízből, így a főtt ételekben is benne marad.
0 Megjegyzések