Az MSZP felülvizsgálati kérelmet nyújt be hétfőn a Kúriához a párt által kezdeményezett, a vasárnapi zárva tartás eltörléséről szóló népszavazás ügyében hozott nemzeti választási bizottsági (NVB-) döntés miatt.
Ezt Harangozó Tamás, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) és az NVB budapesti épülete előtt, sajtótájékoztatón. Az ügy előzménye, hogy az NVB július 20-án úgy döntött: nem a szocialisták, hanem Wodicska Zoltán magánszemély kérdését ismeri el "elsőnek, érvényesnek" a vasárnapi boltzárral kapcsolatban. Az NVB egyértelműségi aggályok miatt végül a Wodicska Zoltán-féle kérdést sem hitelesítette.
Az MSZP-s politikus elmondta: beadványukban bemutatják, hogy több konkrét törvénysértést is elkövetett mind az NVI a döntés előkészítésekor, mind az NVB azon tagjai, akik a döntést megszavazták.
Harangozó Tamás szerint nemcsak a népszavazási törvénnyel, hanem az NVI saját iratkezelési szabályzatával is ellentétes az NVB azon döntése, hogy nem a hivatalos érkeztetés számít a népszavazási kérdések sorrendjének megállapításakor, hanem az épületbe való belépés.
Hozzátette: bűncselekmény gyanúját vetheti fel, hogy a döntés során az NVI olyan adatot használt fel bizonyítékként, amelynek megléte törvénytelen. Kifejtette: jogszabály szerint a portaszolgálatnál lévő, a beléptetéssel kapcsolatos személyes adatokat 24 órán belül meg kell semmisíteni. Az NVI hetekkel később mégis ezekre az adatokra alapozva "hozta ki" a Wodicska-féle kezdeményezést elsőnek - mutatott rá.
Közölte, a Kúriának 90 napja van a döntés meghozatalára.
Értékelése szerint Pálffy Ilona, az NVI és Patyi András, az NVB elnöke "a Fidesz pártutasításainak megfelelően azon mesterkedtek", hogy minden eszközzel megakadályozzák a vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazást. A szocialista politikus azt mondta, a két vezetőt az sem riasztotta vissza, hogy így lejáratták az általuk vezetett állami szerveket. Harangozó Tamás közölte, a bírósági döntéssel lezárulhat ez "a kutyakomédia".
Az MSZP-s képviselőt kérdezték arról is, hogy a kormány a Baranya megyei Martonfán és a Zala megyei Sormáson építene a migránsoknak új ideiglenes befogadó állomásokat. Harangozó Tamás értetlenségét fejezte ki a helyszínek kiválasztása miatt, majd úgy magyarázta azokat: lehet, hogy a Fidesz tudja, a kerítés semmit sem fog érni, és annak megépülte után Horvátországon keresztül, Baranya és Zala megyébe érkeznek majd a menekültek tömegei. A másik lehetőség - folytatta -, hogy a kormány kifejezetten érdekelt a kaotikus helyzetben és ezt szeretné tetézni a két új ideiglenes befogadóállomással, amelyeket nem a déli határszakasz közelében hozná létre.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések