A német kultúra egyik globális kisugárzású központja, a Richard Wagner városaként ismert bajorországi Bayreuth rangos fórumának vendége első külföldi előadóként Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere pénteken.
A Bayreuthi kulturális beszélgetés című sorozatot 12. éve szervezi a térség parlamenti (Bundestag) képviselője, Hartmut Koschyk, a német szövetségi kormány kivándorlási kérdésekért és nemzeti kisebbségekért felelős megbízottja. Eddig rendre a német politika és kultúra jeles alakjait hívta meg előadónak, köztük Norbert Lammertet, a Bundestag elnökét, Monika Grütters kulturális államminisztert és Katharina Wagnert, a dédapja, Richard Wagner műveit bemutató bayreuthi operafesztivál igazgatóját.
Balog Zoltán az első külföldi vendég. "Az idén a kultúrpolitika európai dimenziói kerülnek terítékre és úgy gondoltam, hogy Balog Zoltán, akit jól ismerek és nagyra becsülök, igen alkalmas előadó a témához" - mondta el az MTI-nek Hartmut Koschyk.
A bajor konzervatív CSU politikusa rámutatott arra, hogy Balog Zoltán "amellett, hogy a tárcájához tartozik a kultúrpolitika, szerte Európában elismert és széles kapcsolatrendszerrel rendelkező politikus, aki alaposan ismeri Németországot és erősen kötődik országunkhoz".
"Nagy örömömre szolgál, hogy Balog Zoltán elfogadta a felkérést" - mondta Hartmut Koschyk, felidézve, hogy 2013-ban Joachim Gauck német államfő a csillaggal ékesített nagy érdemkeresztet vállszalaggal nevű kitüntetést - a német érdemrendek között a második legmagasabb kitüntetést - adományozta Balog Zoltánnak a német-magyar viszony, valamint az emberi és kisebbségi jogok terén szerzett érdemei elismeréseként.
Az idei beszélgetés témája: identitás és sokszínűség Európa kulturális önképében, öntudatában. "Az Európai Unió nem csak gazdasági hatalom és a világpolitikai folyamatokat alakító tényező, és az egységfolyamatnak kulturális vetületei is vannak" - mondta a témaválasztásról Hartmut Koschyk.
Az általa moderált rendezvény a vendég előadásával kezdődik, amelyet diskurzus követ a közönség bevonásával. A helyszín Bayreuth egyik legnevesebb építészeti öröksége, a 18. századi Eremitage parkban fekvő Neues Schloss (Új kastély) központi épülete, a Sonnentempel (Naptemplom) előtti tér, ahol a város legszebb szökőkútja, a Markgrafenbrunnen áll.
A bayreuthi látogatáson Balog Zoltán és Hartmut Koschyk együtt megkoszorúzta a városban 1886-ban elhunyt világhírű magyar zeneszerző, Liszt Ferenc síremlékét.
"Liszt a közös európai kultúra megtestesítője, így amikor nálunk jár a magyar kulturális miniszter, akkor nemcsak a frissen felújított Wagner-múzeumot kell meglátogatnunk, hanem adóznunk kell Liszt Ferenc emléke előtt is" - mondta Hartmut Koschyk.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések