Nyomkövetővel szereli fel a hagyományos piros utcai postaládák egy részét a brit királyi posta, mert az utóbbi időben egyre többet loptak el belőlük, főleg vidéken.


A tolvajok akár ötezer fontot is kapnak egy-egy darabért, évente több mint száz utcai postaládát lopnak el Nagy-Britanniában. A posta szerint félő, hogy a lopások szaporodni fognak, főleg az ország elhagyatottabb részein, ezért a hivatal úgy döntött, nyomkövetővel látja el az emblematikus piros ládákat, amelyek legalább olyan híres jelképévé váltak a szigetországnak, mint a telefonfülkék.

A posta szóvivőjének tájékoztatása szerint még vizsgálják, milyen eszközöket szereljenek fel a ládákra, több lehetőséget is mérlegelnek. A veszteségek igen fájók, az ellopott darabok között volt négy olyan is, amelyeket még Viktória királynő uralkodása alatt (1837-1901) helyeztek ki. Ezeket még januárban lopták el három norfolki faluból.

Korábban a brit posta elárverezte a lecserélt darabokat, de ezzel a gyakorlattal 2003-ban felhagyott. Egyesek szerint ez is hozzájárult ahhoz, hogy most magas áron lehet eladni a lopott ládákat. Más vélemények szerint viszont azért lopják el őket, hogy hozzájussanak a küldeményekhez, köztük azokhoz, amelyekben csekket vagy pénzt adtak fel. A ládákra a fémtolvajoknak is fájhat a foguk.

Nagy-Britanniában a lakosság 98 százaléka a lakóhelyétől számított fél mérföldes körzetben talál levelesládát, ezt a postai szolgáltatások privatizálása után törvény írta elő. A szigetországban amúgy 1840 óta vannak utcai ládák. Ezeken általában látható, hogy mely uralkodó idején helyezték ki őket, méretük és alakjuk változatos.

Forrás: MTI