Tizennégy ország negyvenhárom csapata, közel ezer autóipari mérnök-hallgató versenyez saját fejlesztésű és építésű autókkal a Formula Student Hungary augusztus 20-23. között rendezett versenyén, a győr-gönyűi kikötőben - hangzott el a rendezvény szombati sajtótájékoztatóján.
Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár elmondta, a csapatok a tervezésen, a fejlesztésen és a tesztelésen túl foglalkoznak az üzleti megvalósítással, a kommunikációval, a források megszerzésével, tehát mindazzal, amit egy vállalat elvár egy szakembertől.
Az államtitkár szólt arról, hogy a gyakorlatorientált duális képzés keretében szeptembertől 21 egyetemen, közel 400 cég támogatásával mintegy ezer hallgató kezdi meg tanulmányait, ez a duális képzésbe bevonhatók 1,5 százaléka. A távlati cél, hogy 2020-ra az érintett hallgatók nyolc százaléka már duális képzésben tanuljon.
Németh István, a Nyugat-magyarországi Egyetem Természettudományi és Műszaki Karának tudományos és gazdasági dékánhelyettese arról számolt be, hogy a szeptemberben induló gépészmérnökképzés 80 hallgatójából 50 duális képzésben tanul.
A képzési konstrukció egyedi abban a tekintetben, hogy a hallgatóknak forgószínpadszerűen hat vállalatnál nyílik lehetőségük az egységes és cégspecifikus tananyagok elsajátítására - mondta.
A rendezvényen bemutatták a Széchenyi István Egyetem SZEngine motorfejlesztő csapatának kimondottan Formula Student autókhoz készített, egyedi tervezésű erőforrását.
Borsi Fanni csapatvezető elmondta, az erőforrás alacsony tömegközéppontú, a versenyautókban a vezetőhöz közelebb építhető be. A 28 kilós motor 510 köbcentis, és 48 lóerőt teljesít 9000-es fordulaton. Különlegessége, hogy a blokkba integrálták a váltót, a vízpumpát és az önindítót, így a motor köré a leendő felhasználóknak csak a kocsit kell megépíteniük.
A Formula Student versenysorozat 1981-ben az Egyesült Államokban indult, Magyarországon 2010 óta rendeznek futamokat. Az egyetemi és a főiskolai csapatok számára életre hívott autóverseny-sorozat során a hallgatókból álló csapatok együléses versenyautó tervezésében és építésében mérik össze tudásukat.
Feladatuk a jármű köré felépített teljes üzleti koncepció kidolgozása és prezentálása mellett a projekt működéséhez szükséges anyagi háttér biztosítása. A csapatoknak olyan szemlélettel kell egy kicsi, együléses versenyautót fejleszteniük, mintha egy sorozatgyártásra készülő gyár kérte volna fel őket a prototípus elkészítésére.
A Formula Student Hungary verseny főszponzora az Audi Hungária Motor Kft., amely támogatja az Arrabona Racing Teamet, a budapesti BME Formula Racing Teamet és a motortervező a SZEngine csapatot.
Nyáron a győri csapatok 43 tagja végzi Formula Student tevékenységét audis gyakornokként. Rajtuk kívül több csapattag is dolgozik a vállalat különböző területein, az Audi Hungaria gyakornoki programjának keretében.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések