A védelmi minisztérium közlése szerint már sikeresen tesztelték, a tömeggyártását is hamarosan megkezdik. Az iráni elnök azt hangoztatta, a katonai erő a béke és hatékony diplomácia alapfeltétele.
Új, ötszáz kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétát mutatott be Irán szombaton, több mint egy hónappal a ballisztikus fegyvereket is korlátozni hivatott nukleáris megállapodás létrejötte után. Haszan Róháni iráni elnök azt hangoztatta, hogy a katonai erő a béke és hatékony diplomácia alapfeltétele.

Róháni a Fátih (Hódító) 313 elnevezésű új rakétát bemutató ünnepségén kijelentette, hogy az ország nem fog engedélyt kérni fegyverek vásárlására, eladására és fejlesztésére. Irán csak akkor tud más országokkal tárgyalni, hogy ha katonailag erős. Ha egy országnak nincsen katonai ereje és függetlensége, akkor nem tudja szavatolni a békét - mondta az államfő. A védelmi minisztérium közlése szerint a rakétát már sikeresen tesztelték, a tömeggyártását is hamarosan megkezdik.

A július 14-én az Irán és a hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának BT öt állandó tagja és Németország) között létrejött átfogó megállapodás célja annak a biztosítása, hogy az iráni nukleáris programot nem használják katonai célokra. E kötelezettségért cserébe a nemzetközi közösség fokozatosan feloldja a perzsa állam ellen hozott gazdasági és pénzügyi szankciókat.

A megállapodást ugyanakkor azt is kikötötte, hogy Iránnak az elkövetkező nyolc évben szüksége van az ENSZ BT jóváhagyására a ballisztikus rakétatechnológia vásárlásához és fejlesztéséhez, ugyanis ezek a rakéták egy nukleáris robbanófej hordozására is alkalmasak. Az Egyesült Államok pedig jelezte, élni fog vétójogával az iráni rakétaprogramot érintő kérdésékben. Emellett a még érvénybe nem lépett megállapodás értelmében a hagyományos fegyverekre vonatkozó embargó további öt évre hatályban marad.

Az iráni külügyi tárca korábbi közleménye szerint azonban a ballisztikus rakétákat nem azért fejlesztették ki, és nem azt a célt szolgálják, hogy tömegpusztító fegyvereket hordozzanak, ezért nem is esnek az atomprogramról szóló megállapodást jóváhagyó BT-határozat és függelékeinek hatálya alá.

A Közel-Keleten az Iráni Iszlám Köztársaság rendelkezik a legnagyobb rakétaprogrammal. Hoszein Dehgán védelmi miniszter pénteken közölte, "különböző típusú és hatótávolságú rakéták vannak gyártás alatt", és hangsúlyozta, hogy Irán teljes erőbedobással folytatja ezt a védelmi szükségleteinek és a fenyegetettségének mértékének megfelelőn.

Ezt igazolni látszik az iráni Forradalmi Gárda egyik dandártábornokának, Amirali Hadzsizádih pénteki kijelentése is: "új ballisztikus rakétateszteket fogunk végezni a közeljövőben, ami szálka lesz az ellenségeink szemében."