Javában folynak a kínai Győzelem napi ünnepségek előkészületei, a hétvégén már katonai járművek, repülőgépek is tartottak gyakorlat a szeptember 3-i helyszínen. A Tienanmen teret is átszelő központi Csang'an sugárút környékén rendkívüli biztonsági intézkedéseket léptettek életbe.
Az utcákat, a metróállomásokat a kétnapos gyakorlat idejére lezárták, az üzletekkel lehúzatták a rolót, a legnagyobb belvárosi sétálóutca is elnéptelenedett. A Tiltott Város és Mao Ce-tung emlékcsarnoka nem fogadott látogatókat, közeli és távolabbi parkokat sem nyitottak ki, a környékbeli lakások utcára néző ablakait zárva kellett tartani. A korlátozások 253 buszvonalat érintettek.
A város távolabbi útjainak mentén szintén megtiltották a parkolást, többnyire szalagkorlátok akadályozzák a járdák melletti területek elfoglalását, másutt kilométer hosszan minden egyes parkolóhelyet - összecsukható kis székén ülve - egy fiatal önkéntes őriz. Peking legalább 850 ezer polgára kapott piros karszalagot, hogy civilként vigyázza a rendet.
A környezetvédelmi hatóságoknak és a városvezetésnek feladott "lecke", hogy szeptember elején is biztosan kéken ragyogjon az ég Peking belvárosa felett. Ennek érdekében a már kipróbált módszert alkalmazzák: gyárak, üzemek ezreit zárják be, vagy visszafogatják a termelésüket, csaknem 9 ezer építkezést állítanak le, tehergépjárműveket, autókat parancsolnak le az utakról, 8 napra megtiltják a széntüzelésű kazánok működtetését, de még az utcai grillsütéseket is.
Az intézkedések egy része a környező tartományokat, Hopejt, Sanhszit, Santungot, Honant, valamint Belső-Mongóliát és Tiencsin várost is érintik. Az ellenőrzésekbe a minisztériumi csoportok mellett drónokat is bevetnek és a műholdon is figyelik a fejleményeket. Pekingben azt remélik, az erőfeszítéseknek köszönhetően a levegő finompor-szennyeződése 40 százalékkal mérséklődhet, míg a további 6 régióban 30 százalékkal.
A fővárosban 2,8 millió virágcserepet helyeztek el, ezek "a béke és a győzelem" témájában épített 32 nagyobb installáció részei lettek, míg ezer kisebb kompozíciót is alkottak velük.
A japán agresszorokkal szembeni ellenállás és a 2. világháború végét jelentő győzelem 70. évfordulójára Kína számos eseménnyel készül. Ezek csúcspontja lesz a szeptember 3-i katonai parádé, amely a kínai fegyveres erők korszerű haditechnikáját reprezentáló fegyverek százaival, repülőgépeivel és körülbelül 12 ezer katonájának felvonultatásával a kelet-ázsiai ország erejét kívánja majd demonstrálni.
Ez lesz az első katonai díszszemle, amelyet Kína a 2. világháború lezárására emlékezve rendez, egy nappal a japán hadsereg kapitulációjának évfordulóját követően. Egyben ez lesz az első alkalom, hogy külföldi vendégeket, illetve külföldi katonákat hívnak a Tienanmen téri parádéra. Kína eddig több mint egy tucatnyi katonai díszszemlét tartott, valamennyit nemzeti ünnepén, a Kínai Népköztársaság kikiáltásának napján, október elsején.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések