Az illatos, gőzölgő kávét a legtöbb ember nem utasítja vissza, főleg reggel nem, amikor sokaknak mással nem is indulhatna a nap. Míg egy csésze kávé energetizáló, addig egy csésze penész kevésbé, márpedig ez utóbbit fogjuk felszolgálni, amennyiben nem tisztítjuk rendszeresen a kávéfőzőt.


Az NSF International 2011-es felmérése szerint a kávéfőzők felének tartályai élesztő- és penészgombás volt. Továbbá minden tíz kávéfőzőből egy coliform baktériumokkal volt megfertőzve, míg a kávéfőzők tartályai átlagos mértékben fertőzőbbek, mint a fürdőszoba kilincsei és a vécéülőkék. A felmérésben csak 22 háztartást vizsgáltak, Kelly Reynolds bakteriológus nem vonja kétségbe az eredményeket.

“A kávéfőzők optimális környezetet – a gombaspórák kedvelik a csendes, nyugodt, nedves körülményeket – biztosítanak az élesztő- és penészgombák szaporodásának, melyekkel ugyan a szervezetünk képes megbirkózni, ám egy adott ponton túl már könnyen betegségeket okozhatnak” – mondta a szakember.

A Huffington Post megkérdezte a Good Housekeeping Intézet igazgatóját, hogy mi a leghatékonyabb módja a kávéfőző megtisztításának. Carolyn Forté elmondta: a mágikus csodaszer nem más, mint az ecet, ami amellett, hogy fertőtlenít, eltávolítja a vízkövet is.

Hozzátette: ha klasszikus kávéfőzőnk van, akkor azt naponta ajánlott tisztítani és vízkőmentesíteni. A kancsót, a fedelet és a szűrőkosarat meleg, szappanos vízben naponta mossuk meg. Hasonló módon kell tisztítani a filteres kávéfőzőket is, mivel a törmelék eltömítheti a sok járatot.

A tisztítás módja a következő: a kávéfőző vízterét egyenlő arányban töltsük fel ecettel és vízzel, majd papírszűrővel főzzük addig, amíg a tartály félig üres nem lesz. Ezután kapcsoljuk ki, és félóra után öblítsük át a készüléket új papírszűrővel főzzünk egy-egy csésze tiszta vizet. A kancsót töltsük meg meleg, szappanos vízzel és tegyünk bele kevés rizst. Rázzuk fel a keveréket, majd egy szivaccsal mossuk ki. Ezután öblítsük ki és töröljük szárazra.

Forrás: Arany gondolatok