Egy amerikai kutatás szerint mozgáskoordinációs gyakorlatok végzésével jelentősen megnövelhetjük emlékezőképességünket - írja a Szimpatika.
Fára mászni a legtöbb gyerek szeret, azonban felnőttként már nem tud olyan vonzó lenni. Pedig érdemes lenne így is néha fára mászni, ahogy sok más régi mozgáskoordinációs gyakorlatot űzni. A kutatók eredményei alapján ugyanis a proprioceptív tréning drasztikus mértékben turbózza fel memóriánkat. Ezek olyan gyakorlatok, amelyekhez egyensúlyérzék, a mozgások térbeli és időbeli érzékelése, a mozgás pontosságának és gazdaságosságának kialakítása, a reakciógyorsaság, a ritmusérzék és az ügyesség szükséges.
Mindezekre a legjobb és legegyszerűbb példák az olyan gyerekkori elfoglaltságok, mint a fára mászás, a gerendákon egyensúlyozás valamint a játékos ugró- és szökdelő gyakorlatok.

A kutatás során a résztvevők egy-egy előadást halgattak végig számukra új területekről, majd teszteket írtak. Ezt kétszer is megtették, hogy látni lehessen a különbséget. A második alkalommal az előadás után az egyik csoport tagjai fára másztak, a másik csoport pedig jógázott. Nem véletlen esett a választás a jógára, hiszen köztudottan jó hatással van testi és lelki egészségünkre, de szinte semmi ahhoz képest, amit a fára mászással lehet elérni. A fára mászó csoport tagjai ugyanis átlagban 50 százalékkal jobb eredményeket értek el a teszten, mint a korábbi hasonló vizsgán.

Idősen persze az ilyen gyakorlatok végzése nem könnyű. Íme néhány olyan kevesebb mozgást igénylő tevékenység, ami javíthatja memóriánkat:

- rajzolás
- festés
- szobrászkodás
- fazekasság
- fafaragás
- varrás
- olvasás
- utazás

Forrás: Szimpatika