Felavatták Szentjóbi Szabó László 18. századi költő és drámaíró mellszobrát  szombaton a Bihar megyei Ottományban (Otomani) – közölte vasárnap Tőkés László európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Az Ottományban született, 1762 és 1895 között élt Szentjóbi Szabó Lászlóra elsősorban nem írói munkássága, hanem történelmi szerepe alapján emlékezik az utókor, ugyanis a magyar jakobinus mozgalom részvevője és egyben áldozata volt. Az akkor alig 27 esztendős fiatalembert 1794-ben felségárulás vádjával fővesztésre ítélték, amit várfogságra „könnyítettek”, de három hónapi rabság után, 220 évvel ezelőtt meghalt Kufsteinban.

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Partiumi Autonómiatanács (PAT) által felavatott mellszobrot Deák Árpád nagyváradi szobrászművész készítette. 

Ünnepi beszédében Tőkés László, az EMNT elnöke az 1848-49-es forradalom és szabadságharc előhírnökének nevezte Szentjóbi Szabó Lászlót, „akire az irgalmatlan császári önkény a nemesi ellenállás és magyar felvilágosodás vértanúságát osztotta”. 

Tőkés László arra intett, hogy Szentjóbi Szabó László élete ma is példa lehet „a magyar kisebbségi megalkuvás kísértései közepette”.  

„Legyünk gerinces és hívő szívű magyarok, akik nem térünk le az ő útjáról” - hangoztatta az EMNT elnöke.

Forrás: MTI