Az Egységes Digitális Rádiótávközlő (EDR) rendszert 3 milliárd forint költséggel fejlesztette tovább a Pro-M Zrt. vezette konzorcium, a beruházást az EU finanszírozta; a teljes rendszer kiépítése 21 milliárd forintba került - mondta a keddi projektzáró sajtótájékoztatón Kozma Béla, a Pro-M Zrt. vezérigazgatója.
A rendszert 26 csoport használja, legnagyobb felhasználó a rendőrség, főleg a schengeni határ mentén, de a mentők, a tűzoltók is ezt használják. A rendőrségi és mentő helikopterekbe épített készülékek 1500 méter magasságig működnek - tette hozzá a vezérigazgató.
Az EDR hálózatot 4 kapcsolóközpont szolgálja ki, a szolnoki és székesfehérvári teljesen új, ezek múlt év nyara óta működnek. A bázisállomások számát 23-mal, 293-ra növelték - ismertette a részleteket a vezérigazgató, hozzátéve, a rendszer 100 ezer felhasználót tud kiszolgálni. Szükség esetén - például árvízi mentésnél - mobil bázisállomásokat tudnak a helyszínre vinni.
A beruházás része volt 200 diszpécser állomás felszerelése, ezeket a rendőrség használja. Korábban a hangforgalom 5 százalékát rögzítették archiválási céllal, a fejlesztés nyomán az arány 100 százalék lett.
A finanszírozási pályázatot 2013. őszén adta be a Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt. vezette konzorcium, amelynek tagja még a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Zrt. valamint a Kormányzati Fejlesztési Ügynökség. A Projekt az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP) keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozásában valósult meg - vázolta a vezérigazgató.
A rendszer üzemeltetését - közszolgáltatási szerződés keretében, a Belügyminisztérium finanszírozásában - a Pro-M Zrt. végzi. Ennek éves díja bruttó 5,8 milliárd forint - válaszolta az MTI kérdésére Balla Ferenc, vezérigazgató-helyettes.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések