Az ipari termelés volumene 11,0 százalékkal haladta meg júniusban az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index 6,0 százalékos növekedést jelez - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.


Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júniusban 1,1 százalékkal nőtt.

A kiigazítatlan adat különösen nagy megugrást jelez a májusi 1,6 százalékos ütemet követően, amelyet pénteki jelentésében javított a KSH az eddig ismert 1,5 százalékról. Az ipar teljesítménye 22 hónapja megszakítás nélkül emelkedik éves összehasonlításban.

Az első fél évben az ipari kibocsátás 7,3 százalékkal szárnyalta túl az előző év azonos időszakit.

Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: a tendenciák nem változtak a korábbi hónapokhoz képest, továbbra is a járműgyártás, az autóipari export a fő húzóerő. Növekedés van a gépipari ágazatokban és a vegyipar is jól teljesít. A munkanaphatástól kiigazított számokból látszik, hogy stabil a növekedés - mutatott rá.

A kiigazítatlan adatok szerint az idén márciusban volt az ipari termelés eddigi csúcsa, amikor 11,5 százalékkal nőtt a termelés a januári 6,7 és a  februári 5,9 százalék után. Ezt követően áprilisban  6,4 százalékkal, májusban 1,6 százalékkal nőtt a termelés az előző év azonos időszakához képest.

A munkanappal kiigazított adatok januárban 9,2, februárban 5,9, márciusban 9,0, áprilisban és májusban 6,4 százalékos emelkedést mutattak, majd júniusban 6,0 százalékkal nőtt a termelés.

Az előző hónaphoz mért kibocsátást áprilisra 0,2 százalékos növekedésre korrigálta a KSH az eddig ismert a KSH 0,1 százalékos esésről, májusban viszont valóban  0,2 százalékkal mérséklődött az ipari termelés volumene.

Az ipari termelés júliusi adatát az első becslés alapján szeptember 8.-án teszi közzé a KSH.

Elemzők: jelentőset ugrott az ipari termelés

Jelentőset ugrott az ipar júniusban az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint, a kedvező kilátások folytatódó növekedést jeleznek előre. Az idén a Takarékbank szerint 7,5 százalék felett maradhat a növekedés, az ING 7 százalékos, a K&H 6 százalékos, az Erste Bank pedig 5-6 százalékos bővülést vár.

Balatoni András az ING Bank vezető elemzője kiemelte: az ipari termelés jelentőset ugrott júniusban az előző két hónap gyengébb adatai után, mindez azonban nem rajzolta át az alapvető növekedési trendet. Az ipari szektor kilátásai egyelőre továbbra is kedvezőek az emelkedő megrendelés-állomány és a szektorra jellemző magas bizalmi indexek miatt - tette hozzá.

Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője az MTI-nek elmondta: az eddigieknek megfelelően alakult az ipari termelés, amely az előző hónapokban is 6 százalék körüli volt a megtisztított adatok szerint. Az év további részében fennmaradhat az ipari kibocsátás 5-6 százalékos növekedése - mondta.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a várakozásoknál lényegesen gyorsabban, valamivel a Takarékbank prognózisát is meghaladó mértékben nőtt az ipari termelés júniusban az előző évihez képest.

Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint éves szinten 6 százalékos bővülés várható.