A jegybanki előrejelzések feltételeinek teljesülése mellett az alapkamat aktuális szintje és a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével, és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a keddi kamatdöntést követően.
A tanács a várakozásokkal összhangban, változatlanul, 1,35 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot.
A tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot továbbra is kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás mérsékelt maradhat. A monetáris politika horizontján a kibocsátási rés csak fokozatosan záródhat - olvasható a közleményben.
Az MNB kifejti: az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban változékonyan alakult a hangulat a globális pénzpiacokon, ez azonban nem gyakorolt érdemi hatást a magyarországi pénzpiaci mutatókra. A tanács értékelése szerint ugyanakkor a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol.
A monetáris tanács úgy véli, tovább folytatódhat a magyar gazdaság növekedése. Az erősödő gazdasági aktivitás mellett a kibocsátás elmarad potenciális szintjétől, és a hazai reálgazdasági környezet, bár csökkenő mértékben, de továbbra is dezinflációs hatású marad. A belső kereslet élénkülése ellenére, az ország külső piacainak elhúzódó kilábalása miatt, a kapacitáskihasználtság csak fokozatosan javulhat. A foglalkoztatás növekedése mellett a munkanélküliség továbbra is meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott, hosszú távú szintjét.
Kiemelik, júliusban a fogyasztói árak - továbbra is alacsony dinamikát mutatva éves alapon -, kismértékben nőttek. A beérkező inflációs adat a júniusi inflációs jelentés előrejelzésével összhangban alakult, a maginfláció szinten maradt. Az inflációs alapfolyamat-mutatók továbbra is mérsékelt inflációs nyomást jeleznek, amihez hozzájárul az importált infláció alacsony szintje, a nyersanyagárak mérséklődése és a kihasználatlan kapacitások nagysága.
A belső kereslet élénkülésének köszönhetően a maginfláció fokozatosan emelkedhet, de a fogyasztóiár-index emelkedését mérsékelheti a nyersanyagárak további csökkenése. A hazai reálgazdasági és munkaerő-piaci tényezők továbbra is dezinflációs hatásúak, így a mérsékelt inflációs alapfolyamatok következtében az infláció csak az előrejelzési horizont végén kerülhet a 3 százalékos cél közelébe - olvasható az indoklásban.
Az előzetes adatközlés alapján a második negyedévben folytatódott a magyar gazdaság bővülése. A júniusi inflációs jelentés előrejelzésétől enyhén elmaradó növekedés feltételezhetően a gyengébb mezőgazdasági teljesítménnyel magyarázható.
A monetáris tanács megítélése szerint a havi makrogazdasági indikátorok alapján a növekedési alapfolyamatok nem változtak érdemben, és a hazai gazdaság bővülése élénk ütemben folytatódhat. Az ipari teljesítmény éves és havi alapon is bővült júniusban. A kiskereskedelmi forgalom az elmúlt hónapokban stabilan alakult, a termékek széles körében bővült a forgalom. Az alacsony infláció következtében növekvő reáljövedelmek, a mérsékeltebben jelentkező adósságleépítési kényszer, illetve a növekvő foglalkoztatás egyaránt támogathatják a lakossági fogyasztás növekedését - vélekedik a tanács.
A beruházások a konjunktúra erősödésének, illetve a növekedési hitelprogramnak és kiterjesztésének köszönhetően fokozatosan élénkülhetnek. A foglalkoztatás tovább növekedett, a munkanélküliségi ráta 7 százalék alá csökkent a második negyedévben - emlékeztet a tanács.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések