Magyar érdekérvényesítés az Európai Unióban címmel Ujhelyi István MSZP-s és Meszerics Tamás LMP-s európai parlamenti (EP) képviselő részvételével tartottak pódiumbeszélgetést a III. Ökopolisz Nyári Akadémia harmadik napján, szombaton Felsőtárkányban. Mindketten bírálták az Orbán-kormány uniós politikáját.
A Lehet Más a Politika (LMP) párt által alapított Ökopolisz Alapítvány rendezvényén Meszerics Tamás arról beszélt, hogy manapság nem jó érzés Brüsszelben magyarnak lenni, mert a magyar kormány nem képes az ország érdekeit érvényesíteni. Az igazi veszélyt nem is a súlyos uniós büntetések jelentik, hanem az, hogy az EU ma már egyszerűen "legyint Magyarországra" - mondta.
Ujhelyi István ehhez hozzátette: Európa jelenleg a második világháború óta legmélyebb válságát éli meg, erre kétféle választ adnak a politikai erők. Az egyik a szélsőséges és populista pártoké, amely ellentmond az európai eszménynek, mint például az Orbán-kormányé, illetve a realista, Európa-párti erők, mint például az MSZP és az LMP válasza.
Ez is érdekelhet:
Arról is beszélt, hogy miközben a kormányzatot kritikával illető ellenzéki EP-képviselőket itthon "lehazaárulózzák", a magyarországi viszonyokkal pontosan tisztában lévő brüsszeli apparátusnál, illetve az EU intézményrendszerén belül Magyarország folyamatosan veszít a súlyából.
Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős uniós biztos tevékenységét is értékelte a két EP-képviselő. Ujhelyi István úgy fogalmazott, jól felkészült, gondolkodó politikusról van szó, akinek óriási bűne, hogy Európa- és magyarellenes törvényeket vett a nevére még miniszterként. Ezek után láthatóan "menekülőpálya" volt számára a bizottsági tagság - tette hozzá.
A Jean-Claude Juncker által vezetett Európai Bizottságról Meszerics Tamás úgy vélekedett, hogy bár "az utolsó esély bizottságaként" határozta meg önmagát, valójában "ambíciószegény" testület, amely kétséges, hogy meg tud birkózni a válság okozta kihívásokkal. Szerinte pontosan tisztázni kell, mi tartozik uniós és mi nemzeti hatáskörbe, azonban a szerződések újratárgyalásától épp a Juncker-bizottság ódzkodik a legjobban.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések