Több mint 15 centiméterrel süllyed meg az amerikai főváros, Washington talajszintje az elkövetkező évszázadban amerikai tudósok szerint - közölte híroldalán pénteken a CNN.


A Vermonti Egyetemnek és az Egyesült Államok Geológiai Felügyeletének (USGS) az Amerikai Földrajzi Társaság folyóiratában ezen a héten publikált közös kutatása szerint a jelenség nem áll összefüggésben a világtengerek szintjének emelkedésével, amelyet a klímaváltozásnak tulajdonítanak. 

A geológusok megállapították, hogy a Chesapeake-öböl térsége alatti talajt a legutóbbi jégkorszak során egy több mint 1600 méteres jégréteg emelte meg, és ez a kitüremkedés elkezdett fokozatosan visszasüllyedni, miután a jég 20 ezer évvel ezelőtt elolvadt. A korai stádiumában járó folyamat várhatóan több ezer évig is eltart majd.

Az amerikai főváros környékét ugyanakkor a tengerszint emelkedése is fenyegeti. Az USGS emellett azt is megállapította, hogy a Chesapeake-öböl térségében az atlanti partvidék átlagánál is gyorsabban emelkedik a víz, pedig már az is duplája a világátlagnak.

A globális tengerszint mintegy 20 centimétert emelkedett 1880, vagyis a hitelesnek tekinthető mérések kezdete óta - derült ki az amerikai Országos Éghajlati Adatközpont és a NASA kutatásaiból. A további emelkedés mértéke 2100-ig 30 és 120 centiméter között lehet.

Forrás: MTI