Az Egyesült Államokban még mindig túl alacsony az infláció mértéke, ezért a jegybanknak biztosítania kell annak fokozatos emelkedését - jelentette ki Stanley Fischer, a Fed alelnöke.


Az infláció túl alacsony, vissza kell hoznunk 2 százalékra. Emiatt tartjuk alacsonyan a kamatlábakat, hogy ösztönözzük a befektetéseket és a növekedést - közölte Fischer az amerikai kereskedelmi kamara rendezvényén.

Egy nappal korábban a Fed elnöke, Janet Yellen a washingtoni szenátus bankügyi bizottsága előtt még azt mondta, az infláció emelkedésére számít, és az amerikai gazdaság javuló állapotának fényében a Fed nem fogja megvárni a kamatemeléssel, hogy a pénzromlás mértéke elérje a 2 százalékos célkitűzést.

Fischer a kamara elnökének kérdéseire reagálva visszautasította a Fed munkájával szemben mind az üzleti, mind a politikai szféra által megfogalmazott bírálatokat. Úgy véli, a pénzügyi szektor jogtalanul kritizálja a jegybank által szigorított felügyeleti szabályokat, miután a 2008-as pénzügyi válság világosan megmutatta, hogy a régebbi intézkedések túl lazák voltak, a bankok pedig túlságosan is adósságfüggőkké váltak, és ebből fakadóan a külső sokkokkal szemben erősen sebezhetőek voltak. Egyúttal a stresszteszt mint felügyeleti eszköz fontosságát hangsúlyozta, amely nagyobb rálátást és kontrollt adott a döntéshozók kezébe az egyre összetettebb és összefonódottabb pénzügyi szektor felett.

Azzal kapcsolatban, hogy a kongresszus egyes tagjai további korlátozásokat akarnak kivetni a Fed végső hitelezői felhatalmazására, Fisher leszögezte: a jegybank a pénzügyi válság óta eddig hozott szigorítások fényében - amelyek korlátozták azon cégek körét, amelyeknek hitelt adhat - még képes megfelelően végezni dolgát, de hatáskörének újabb megnyirbálása már káros hatással lenne. A Fed alelnöke szerint a végső hitelezői funkció a jegybanki politika egy alapvető pillére, és "nem akarna olyan dolgokat eldobni, amelyek nagyon hasznosak lehetnek még".