Szinte minden eset kialakulásáért a humán papilloma vírus a felelős. A betegség minden nőt érinthet. Milyen figyelmeztető jelek esetén gyanakodjunk méhnyakrákra?
A méhnyakrák kialakulásának rizikófaktorai közé tartozik a védekezés nélküli szex, a szexuális partnerek váltogatása, a túlsúly, a dohányzás, az ikerterhességek, a szájon át szedhető fogamzásgátló tabletták, ugyanakkor a genetika szerepe sem elhanyagolható.
A méhnyakrákot az első időszakban igen nehéz észrevenni, mert nem jár különösebb tünetekkel, csak akkor, ha a daganat már továbbterjedt a hólyagra, a májra, a belekre vagy akár a tüdőre. A rendszeres rákszűrésnek éppen ezért hatalmas szerepe van, hiszen minél korábbi stádiumban ismerik fel a betegséget, annál jobbak a gyógyulás esélyei.
Érdemes azonban odafigyelni bizonyos jelekre, és ha ezeket tapasztaljuk magunkon, mindenképpen felkeresni az orvosunkat! Azonban ne essünk pánikba, a tünetek nemcsak daganatot jelezhetnek.
Abnormális vérzés
Az abnormális hüvelyi vérzés többek között hormonális rendellenesség, kismedencei gyulladás, fertőzés miatt alakulhat ki, de méhnyakrák is okozhatja, mert a károsodott szövetekben új kapillárisok keletkezhetnek, melyek könnyen megrepedhetnek és vérzést okozhatnak. Ez a vérzés jelentkezhet menstruációk között, szexuális együttlét vagy nőgyógyászati vizsgálat után. A szokatlanul erős és a korábbinál hosszabb menstruációs ciklus is fontos jelzés lehet. Ennek oka a méhnyak irritációja is lehet.
Szokatlan hüvelyi folyás
A hüvelyváladék nagyon sokat elárul az egészségünkről, és némi váladék (melynek szaga és állaga a menstruációs ciklusnak megfelelően változik) teljesen egészséges. De ha a váladék mennyisége, szaga, állaga, színe megváltozik, az valamilyen betegség tünete lehet. Méhnyakrák esetén a hüvelyváladék gyakran nagyobb mennyiségű, barnás vagy vérpöttyös.
Fájdalmas együttlét
A fájdalmas szexuális együttlét számos betegség tünete lehet, többek között nemi úton terjedő fertőzéseké, de előrehaladottabb méhnyakráké is. Ez utóbbi esetben általában egyéb tünetek is társulnak mellé, például erőteljes hüvelyi folyás.
Medencetájéki fájdalom
A medencetájéki fájdalom nagyon gyakori a nők körében, sokan minden menstruációkor megtapasztalják a görcsöket, és ez általában nem jelez komolyabb gondot (kivéve természetesen a nagyon erős, szinte elviselhetetlen fájdalmat). Azonban ha a fájdalom nemcsak a menstruáció idejére korlátozódik, hosszabb ideig tart, és a jellege is megváltozik, az méhnyakrákra is utalhat.
Lábdagadás és lábfájdalom
Az előrehaladott méhnyakrák egyik tünete a láb fájdalmas feldagadása. A daganat hatására romlik az alsó végtag vérellátása, és emiatt a ödémásodás, lábdagadás, fájdalom alakulhat ki. A fájdalom időnként kisugározhat a hát alsó szakaszába is.
Fogyás és kimerültség
Akárcsak más daganatos betegségek esetén, a megmagyarázhatatlan fogyás és az állandó kimerültség is lehet a méhnyakrák tünete. Az immunrendszer nagyon keményen küzd a daganat ellen, ezért olyan, citokineknek nevezett fehérjéket termel, melyek többek között a zsírok lebontásáért felelősek.
Ezért lehet, hogy az étrendünktől függetlenül, a daganatos betegek jelentős mennyiségű súlyt veszíthetnek. Az immunrendszer fokozott működése miatt a fehérvérsejtek száma megnő, míg a vörösvérsejtek száma csökken, emiatt vérszegénység alakulhat ki. Ez fáradékonysághoz, enerváltsághoz, hajhulláshoz, étvágytalansághoz és egyéb tünetekhez vezethet.
0 Megjegyzések