A belföldi értékesítési árak 1,1 százalékos csökkenése és az exportárak 2,9 százalékos emelkedésének eredőjeként júniusban 1,5 százalékkal magasabbak voltak az ipari termelői árak, mint egy évvel korábban - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).


Az ipar belföldi eladási árai éves összehasonlításban 2013 augusztusa óta csökkennek, az exportárak háromhavi csökkenés után májusban kezdtek ismét emelkedni. 

Az előző hónappal összehasonlítva az ipar belföldi árai 0,5 százalékkal emelkedtek júniusban az előző havi 1,6 százalékos emelkedés után, míg az exportárak a májusi 2,0 százalékot követően 1,8 százalékkal  nőttek.

Az első fél évben a belföldi árak 3,1 százalékkal csökkentek, az exportárak pedig alig 0,2 százalékkal emelkedtek, így összességében a termelői árak 1,0 százalékkal estek a múlt év azonos időszakához hasonlítva.

Júniusban a feldolgozóipar exportárai átlagosan 3,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A járműgyártás kiviteli árai 2,3, a számítástechnikai és elektronikai eszközöké 5,2, a gyógyszereké 5,5, a gépek és berendezések exportára 5,4 százalékkal nőtt egy év alatt, míg az élelmiszerek ára elmaradt az egy évvel korábbitól, júniusban 1,1 százalékkal volt alacsonyabb. 

Idén júniusban az euró 6,00 forinttal (1,96 százalékkal), a dollár 53,19 forinttal (23,6 százalékkal) erősebb volt a forinttal szemben, mint egy évvel korában. az első fél év átlagában az euró forintárfolyama alig változott, a dollár 23,2 százalékkal erősödött. 

A belföldi értékesítésben az átlagos csökkenéssel szemben a járműgyártás árai 1,5, a számítástechnikai eszközöké 3,6, a villamos berendezéseké 4,9 százalékkal nőtt, a gyógyszerek termelői árai 3,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly júniusban. Az élelmiszerárak 2,0, a gépek és berendezések termelői ára 1,2 százalékkal csökkent. 

Összességében a fogyasztási cikkek belföldi termelői ára 0,2 százalékkal volt alacsonyabb júniusban az egy évvel korábbinál, ám ezen belül a tartós fogyasztási cikkek 1,8 százalékkal drágultak. A beruházási javak ára 1,6 százalékkal emelkedett a múlt év közepétől  eltelt egy év alatt, az energia termelő ágazatokban felszámított termelői árak 3,5 százalékkal csökkentek - jelentette a KSH. (GRAFIKA)

Forrás: MTI