Hófehér utódnak adott életet az egyik zászlós farkú kolobuszmajom a debreceni állatkertben - közölte az állatkert sajtószolgálata csütörtökön az MTI-vel.


A rendkívül látványos, mozgékony majomfaj, a zászlós farkú kolobusz, más néven zászlós farkú gereza egyik nősténye egészséges, hófehér utódnak adott életet, a jövevényt a látogatók is megnézhetik a majomházban.

Az állatkert tájékoztatása szerint a gerezamajom Közép-Afrika - Kenya, Tanzánia, Kamerun - őserdeiben él 3000 méter tengerszint feletti magasságig. 

Állománya élőhelyén veszélyeztetett, Debrecenbe a franciaországi Reynou és a hollandiai Emmen állatkertjéből érkeztek a nemzetközi fajmegmentő program keretében. 

A nappali életmódot folytató, fán élő majomfaj hüvelykujja majdnem teljesen hiányzik, a fán lakó életmódhoz alkalmazkodott. A felnőtt hím gyakran feltűnősködik, amikor a fák koronájában nagyokat ugrálva, territóriumuk határait jelöli ki. 

A fehérzászlós kolobusz kizárólag növényi táplálékot fogyaszt: elsősorban friss zöld leveleket, gyümölcsöket, fák kérgét és háncsot. 

Legkomolyabb ellenségei a nagy termetű sasok, amelyek elől a mélyebb ágak közé húzódnak. Vészkiáltásokkal és kezükkel a fák törzsén tapsolva keltik fel a csoport figyelmét a veszélyre.

A nőstény bármikor kész lehet a párzásra, az 5,5-10,2 kilogrammos nőstények 158-170 napi vemhesség után egyetlen utódot szülnek. Az újszülött rózsaszínű arca, keze, lába és fülei kivételével teljesen fehér, két hét után szürkére sötétedik, majd három hónap után feketedik be - közölte az állatkert.

Forrás: MTI