Oroszország regionális kormányzatainak negyede máris csődben van, és néhány kivételtől eltekintve a többi is efelé halad, miután a Kreml súlyos terheket rakott a nyakukba, ám pénz egyre kevésbé ad. A végeredmény az lehet, hogy minden tehetséges orosz elhagyja szülőföldjét.
Nagy ígéretekkel tért vissza az államfői posztra 2012-ben Vlagyimir Putyin, miután előbb két ciklust eltöltött ebben a székben, egyben pedig - miután az alkotmány szerint senki sem lehet háromszor egymás után elnök - miniszterelnökként szolgálta hazáját. Egyfajta orosz utópiát vázolt fel 50 százalékos béremeléssel, az átlagéletkor 74 évre növelésével és az óvodai várólisták megszüntetésével. Mostanra azonban rémálom lett az álomból - derül ki a Moscow Times cikkéből.
A tervek megvalósításának dicsőségét, ugyanis a regionális kormányzatokra bízták, ám forrásokat már nem mellékelték hozzá. A helyhatóságokra hagyták, a pénzszerzés munkáját, ami egyre nehezebbé válik. A végeredmény az lett, hogy a regionális kormányok kénytelenek voltak hitelt felvenni a feladatok megoldásához, ami durva eladósodáshoz vezetett.
Csőd, csőd és csőd
Az kereskedelmi bankoktól szerzett kölcsöneikkel kapcsolatos kiadásaik (adósságszolgálat) idén el fogják érni a 400 milliárd rubelt (7 milliárd dollár) - állítja a Standard & Poor's. Oroszország 83 régiójából 20 technikai értelemben fizetésképtelen - derül ki a moszkvai gazdasági főiskola (HSE) tanulmányából.
Putyin osztogatása szembe ment a gazdasági növekedés lassulásával, ezért a régiók adóssága már 2013-ban elérte a GDP egy százalékát. A nagyobb kiadásokat a csökkenő helyi adókból kellett volna finanszírozni. Az elmúlt év aztán valódi gazdasági vihart hozott. Az év közepétől érvénybe léptek a Moszkva-ellenes uniós szankciók, majd szabadesésbe kezdet az olaj ára, ami elapasztotta az állam és a vállalatok exportbevételeit.
Zuhanó bevételek
Ezzel arányosan zuhantak a regionális bevételek, azok forrása ugyanis a helyi vállalatok nyereségadója, illetve az ott élők szja-ja. Ezek a bevételek tavaly még elérték a GDP 12,3 százalékát, ám idén rohamosan csökkennek.
Eközben a régiók - a szövetségi költségvetésből érkező forrásokat figyelmen kívül hagyó - átlagos adóssága 2014-ben elérte bevételeik 34 százalékát, összesen 2,4 ezer milliárd rubelt (42,3 milliárd dollár). Ez a mutató 2009-ben még csupán 22 százalék volt.
A helyzet rohamosan romlik: idén 25 százalékkal, 3 ezer milliárd rubelre megy fel ez az összeg. A régiók közel felénél az adósság eléri a bevételeik 60 százalékát, tíz helyhatóságnál, pedig 100 százalék ez az arány. És a hitelek többsége rövid lejáratú, drága kereskedelmi banki kölcsön.
Kevesebb támogatás
Elvileg mindent kompenzálhatnának a szövetségi kormánytól érkező támogatások, ám ezek is durván csökkennek. Míg 2012-ben 1,7 ezer milliárd rubel érkezett Moszkvából, 2014-ben már csupán 1,6 milliárd, ami a rubel leértékelődése miatt jóval kevesebbet ért - írja a HSE tanulmánya. A támogatások aránya a bevételekhez képest három éve 21 százalék volt, míg tavaly már csak 18 százalék. Idén további 15 százalékkal mérséklik a támogatásokat. A pénz nem kis részét a hadi kiadások növelése viszi el.
Van persze néhány stratégiai fontosságú régió, amelyre mindez nem igaz. A Krím-félsziget 125 milliárd rubelt (2,2 milliárd dollár) kapott a szövetségi büdzséből 2014-ben. Ennek eredményeképpen 13,4 százalékos költségvetési többlettel zárta az évet. A jól finanszírozott térségek közé tartozik ezenkívül a Kínával határos távol-keleti rész, illetve Csecsenföld és Dagesztán.
Hanyatló kiadások
Az adósságok törlesztésének terhe azonnal éreztette hatását a régiók egyéb kiadásain: közülük 53 már tavaly csökkentette úgynevezett nemzetgazdasági költését. Ez fedi a közlekedési és egyéb infrastruktúra-fejlesztését és a helyi vállalkozások támogatását - emlékeztet a HSE. A régiók fele kevesebbet fordít lakástámogatásokra és közműszolgáltatásokra. Még rémesebb, hogy idén 26 térségben megvágták az oktatási büdzsét, 21-ben az egészségügyi kiadásokat, 16-ban a szociális támogatásokat.
Szakértők szerint a tarthatatlan helyzet miatt a központi kormányzat valamilyen megállapodást fog kötni a fő hitelezőkkel, az állami tulajdonú Szberbankkal és VTB-vel. Ez azonban nem sokat fog javítani a lerongyolódott regionális büdzséken. A hosszabb távú következmények világosak: a képzett, ambiciózus, tehetséges oroszok szülőföldjükön kívül fognak szerencsét próbálni. Szomorú helyzet, de messze nem példa nélküli Oroszország történetében.
0 Megjegyzések