A legszegényebbek, valamint az állami gondozásában élő gyerekek és fiatalok válnak leggyakrabban az emberkereskedelem áldozatává - mondta a Baptista Szeretetszolgálat programvezetője az M1 aktuális csatornán csütörtökön, az emberkereskedelem elleni küzdelem világnapján.


De Coll Ágnes közölte: a szervezet több mint tíz éve küzd az emberkereskedelem ellen, valamint segít az áldozatokon. 

"Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy az emberkereskedelem áldozataivá leginkább a legszegényebbek, valamint az állami gondozottak vagy lakásotthonban élők válnak, akiket nem vesz körül a család mint megtartó, visszatartó közösség" - hangsúlyozta.

A programvezető elmondta, gyakori, hogy fiatal lányokat munkalehetőséggel külföldre csábítanak, majd házasságkötés céljából harmadik országbeli férfiaknak adják el őket, 500-600 ezer forintért. Gyakran férfiakat visznek külföldre építőipari vagy mezőgazdasági munkára, jó fizetést ajánlva nekik. Ott azonban borzalmas körülmények között tartják, fizikailag fenyegetik, sok esetben bűncselekmények elkövetésére is kényszerítik őket.

Kitért arra, hogy Magyarországon gyakori a családi ház körüli "rabszolgatartás", az úgynevezett csicskáztatás, amelynek során hajléktalanokat dolgoztatnak az eldugottabb településeken, tanyákon.

A szervezet a munkája során leginkább a szexuális kizsákmányolás áldozataival találkozik, a tapasztalatok szerint ők könnyebben kérnek segítséget - mutatott rá, jelezve, hogy a ház körüli "rabszolgaként" fogva tartott emberek inkább a rendőrséghez forduljanak segítségért. A szolgálat és a rendőrség együttműködési szerződésének köszönhetően jó partnerségi viszony alakult ki a két szervezet között - tette hozzá.

De Coll Ágnes hangsúlyozta: a szeretetszolgálat az országban több úgynevezett védett házat üzemeltet, ahol az áldozatok elbújhatnak, kezelik a traumájukat, és rehabilitáció során segítik visszailleszkedésüket a társadalomba. Az áldozatok a Baptista Szeretetszolgálat ingyenes hívható telefonszámán (06-80-205-520) a nap 24 órájában kérhetnek segítséget.

Forrás: MTI